Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Paweł Dobrowolski: Teatr i religia są moimi fascynacjami życiowymi

Paweł Dobrowolski. Fot. Więź

Moja wiara żywiła się teatrem, a moje zainteresowanie teatrem żywiło się wiarą – mówi nowo wybrany dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie Paweł Dobrowolski w podcaście „Pomiędzy”.

Słuchaj także na YoutubeSoundcloud w popularnych aplikacjach podcastowych

Gość Sebastiana Dudy w trzynastym odcinku podcastu „Pomiędzy” jest dramaturgiem, człowiekiem teatru, dyrektorem festiwalu Nowe Epifanie w Warszawie. Paweł Dobrowolski został także 13 czerwca 2023 roku ogłoszony nowym dyrektorem Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Wesprzyj Więź.pl

– Teatr i religia są moimi wielkimi fascynacjami życiowymi. Praca w roli dramaturga nad spektaklem „Śmierć Jana Pawła II” w Teatrze Polskim w Poznaniu miała dla mnie nie tylko charakter zawodowy, ale także duchowy, który pozwolił mi na nowo spojrzeć na tę śmierć i swoje jej przeżywanie – mówi Dobrowolski. – Jan Paweł II był na tyle ważną postacią w moim niereligijnym domu, że na ścianie wisiało zdjęcie mojej mamy całującej ręce papieża podczas audiencji, na którą udało się jej dostać – tłumaczy.

Sebastian Duda pyta także o osobiste doświadczenie religijne Pawła Dobrowolskiego jako wierzącego homoseksualisty. – Przez lata spychałem temat seksualności w swoim życiu na drugi plan, czując że to sfera, w której ciężko będzie mi się odnaleźć w Kościele. Było to powiązane z rozpoznawaniem swojego powołania, czy przypadkiem nie jestem powołany do życia w celibacie i kapłaństwie. Z wiekiem moja świadomość rosła, a ja zobaczyłem przykłady tego, że miłość homoseksualna może się wyrażać w spełnionym związku, a nie jedynie paśmie cierpień. Dzięki temu udało mi się uznać swoją orientację – opowiada dramaturg.

Wesprzyj Więź

W dalszej części rozmowy usłyszycie: czy pomimo rosnącej liczby osób, które odchodzą od instytucji Kościoła, a także chrześcijaństwa i jego sensu w ogóle, spotkanie teatru i chrześcijaństwa ma potencjał twórczy? Jak chrześcijaństwo może dziś inspirować ludzi teatru? Jak we wspólnocie Kościoła odnajduje się homoseksualista?

Przeczytaj też: Teatr powinien być odpowiedzią na przerażenie śmiercią

BB

Podziel się

6
2
Wiadomość