Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Milczenie zbyt często staje się przyzwoleniem

Współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów: prof. Stanisław Krajewski (ze strony żydowskiej) i s. dr Katarzyna Kowalska (ze strony chrześcijańskiej)

Zadaniem liderów religijnych jest uczenie człowieczeństwa i przypominanie o nieprzekraczalnych granicach sporów politycznych – podkreśla Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

W specjalnym oświadczeniu Polska Rada Chrześcijan i Żydów złożyła gratulacje prof. Barbarze Engelking, wezwała do niewykorzystywania Zagłady Żydów w aktualnych sporach partyjnych oraz zaapelowała do polskich instytucji religijnych o zabieranie głosu w przypadku naruszania tych zasad.

Wydane 1 czerwca 2023 r. oświadczenie podpisali w imieniu Rady wybrani poprzedniego dnia jej współprzewodniczący: s. dr Katarzyna Kowalska NDS (ze strony chrześcijańskiej) i prof. Stanisław Krajewski (ze strony żydowskiej).

Wesprzyj Więź.pl

Poniżej pełny tekst oświadczenia:

Tragiczne dzieje Zagłady Żydów dokonanej przez Niemców w okupowanej Polsce są dla Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów ważną częścią tła dialogu, w który jesteśmy zaangażowani. Chcemy pamiętać o wszelkich aspektach owych czasów.

Dlatego z satysfakcją i uznaniem obserwujemy dokonania polskiej szkoły badania tej tragedii, a zwłaszcza zespół Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, kierowany przez prof. Barbarę Engelking. Gratulujemy jej niezmiernie zaszczytnych wyróżnień akademickich, jakimi są doktoraty honoris causa przyznane przez uniwersytety w Tel Awiwie i Jerozolimie.  

Wesprzyj Więź

Uważamy ponadto, że badania naukowe, upamiętnienia i edukacja, dotyczące tych kwestii, nie powinny być wykorzystywane w aktualnych sporach partyjnych, a zwłaszcza używane do atakowania i prób dyskredytacji oponentów politycznych. Wierzymy, że podobnie myślą wszystkie rzetelne autorytety życia publicznego w Polsce.  

Apelujemy do instytucji religijnych, które chcą wpływać na wartości i moralność Polaków. Zadaniem liderów religijnych jest uczenie człowieczeństwa i przypominanie o nieprzekraczalnych granicach sporów politycznych. Milczenie zbyt często staje się przyzwoleniem.  

Przeczytaj również: Niepochowani, nieopłakani, niepamiętani

Podziel się

1
Wiadomość