Wiosna 2024, nr 1

Zamów

S. Katarzyna Kowalska chrześcijańską współprzewodniczącą Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów

S. Katarzyna Kowalska. Fot. archiwum prywatne

Po raz pierwszy Radzie współprzewodniczy kobieta.

31 maja 2023 r. obradowało Walne Zgromadzenie Członków Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Zgromadzenie dokonało wyboru członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej na nową dwuletnią kadencję.

Wesprzyj Więź.pl

Członkowie Rady wybierają dwóch współprzewodniczących reprezentujących obie religie. Chrześcijańską współprzewodniczącą Rady została s. dr Katarzyna Kowalska NDS. Zastąpiła w tej roli Zbigniewa Nosowskiego, który pełnił tę funkcję przez ostatnie 6 lat. Żydowskim współprzewodniczącym ponownie został prof. Stanisław Krajewski.

Wiceprzewodniczącymi Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów zostali: teolog luterański Jerzy Sojka i rabin Stas Wojciechowicz. Ponadto w skład zarządu Rady wchodzą: Marta Titaniec (sekretarz generalna), Paweł Sawicki (skarbnik) i Zbigniew Nosowski. 

Nowa współprzewodnicząca Rady urodziła się w roku 1976. Należy do zgromadzenia zakonnego Notre Dame de Sion. Jest teolożką katolicką, od 20 lat zaangażowaną w dialog międzyreligijny w Wielkiej Brytanii, Polsce i Izraelu. Sześć lat studiowała w szkole rabinicznej. Obroniła doktorat z judaizmu na żydowskiej uczelni Leo Baeck College w Londynie. Mieszkała w Izraelu. Wykłada na Uniwersytecie w Betlejem, w Harare (Zimbabwe), Akademii Katolickiej w Warszawie (Bobolanum), Sion Center for Biblical Formation w Jerozolimie, Sion Centre for Dialogue and Encounter w Londynie. Członkini krakowskiego Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Mieszka w Warszawie.

Wesprzyj Więź

S. Katarzyna Kowalska jest pierwszą kobietą, która staje na czele Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Przed nią Radzie przewodniczyli ze strony chrześcijańskiej kolejno: ks. Waldemar Chrostowski, ks. Andrzej Zuberbier, ks. Michał Czajkowski, Zbigniew Nosowski, o. Wiesław Dawidowski, Bogdan Białek i ponownie Zbigniew Nosowski.

Żydowskim współprzewodniczącym Rady jest od powstania Rady w 1990 r. prof. Stanisław Krajewski z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest on czołową postacią dla odrodzenia religijnego życia żydowskiego w Polsce. Autor m.in. książek „Żydzi, judaizm, Polska”; „54 komentarze do Tory dla nawet najmniej religijnych spośród nas”; „Poland and the Jews: Reflections of a Polish Polish Jew”; „Tajemnica Izraela a tajemnica Kościoła”; „Nasza żydowskość”; „Co zawdzięczam dialogowi międzyreligijnemu i chrześcijaństwu”.

Przeczytaj także: Chrześcijanie a Żydzi: od wrogości do braterstwa

Podziel się

1
Wiadomość