Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Adam Leszczyński: Widzę potrzebę nowego fundamentu moralności

Adam Leszczyński

Poczucie obecności jest moim zdaniem niezbędne w życiu religijnym. Tymczasem moje doświadczenie jest raczej doświadczeniem pustki – mówi Adam Leszczyński w podcaście „Pomiędzy” Sebastiana Dudy.

Słuchaj także na Soundcloud, Youtube i w innych aplikacjach podcastowych

Wesprzyj Więź.pl

Adam Leszczyński jest historykiem, socjologiem, publicystą. Przez wiele lat pracował w „Gazety Wyborczej”, współzałożyciel Oko.press i członek zespołu „Krytyki Politycznej”. Profesor Uniwersytetu SWPS, gdzie zajmuje się m.in. teorią modernizacji oraz socjologią historyczną. W 2020 r. opublikował „Ludową historię Polski”, za którą m.in. został nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”.

– Poczucie obecności jest moim zdaniem niezbędne w życiu religijnym. Tymczasem moje doświadczenie jest raczej doświadczeniem pustki – wyznaje Leszczyński. Przyznaje również, że widzi wśród swoich znajomych związek między doświadczeniem pustki metafizycznej, braku zakorzenienia i sensu a kryzysem duchowym, przejawiającym się między innymi w depresji. – Istnieje duża potrzeba i wyczekiwanie na nowy rodzaj metafizyki i nowego fundamentu moralności. Wydaje mi się, że z powodu fundamentalnego doświadczenia religijnego ludziom znacznie łatwiej było kiedyś znieść dużo gorsze i trudniejsze warunki życia – ocenia historyk.

Historyk wyjawia, że pracuje właśnie nad książką o przeciwnikach zniesienia pańszczyzny. – Porównuję dyskurs wokół tej sprawy w Polsce z debatą o zniesieniu niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych. Jest między nimi wiele podobieństw, ale są też istotne różnice. Jedną z ciekawszych różnic jest to, że zarówno abolicjoniści, jak i obrońcy niewolnictwa, bardzo chętnie odwoływali się do argumentów religijnych. Na ziemiach polskich taka argumentacja była zupełnie nieistotna – opowiada Leszczyński.

Z podcastu dowiecie się ponadto: jak argumenty religijne wpływały na dyskurs o niewolnictwie w USA i o pańszczyźnie w Polsce? Co powinno znajdować się u źródeł moralności w społeczeństwie? Czy duchowość może być atrakcyjna dla osoby niereligijnej?

Sebastian Duda w podcaście „Pomiędzy” rozmawia z wierzącymi, niewierzącymi, postwierzącymi i duchowymi poszukiwaczami o tym, jak radzą sobie z pustką po Bogu, doświadczeniu metafizycznym czy eklezjalnym.

Wesprzyj Więź

Powstawanie podcastów „Więzi” można wesprzeć dobrowolną wpłatą na Patronite.pl/Więź.

Przeczytaj także: Anateizm: nowe otwarcie dla wiary? Rozmowa z ks. Tomášem Halíkiem

BB

Podziel się

5
1
Wiadomość

Cóż, mimo Pana poglądów zachęcam do odsłuchania podcastu, bo to b. ciekawa rozmowa dwóch intelektualistów o różnych sprawach. Na pewno przeczytam kolejną książkę Pana Profesora. Choć po “Ludowej historii Polski” przestałam się utożsamiać z Polską (ot, przypadek,urodziliśmy się tu, na dodatek teraz, a gdzie umrzemy i w jakiej kulturze – to się okaże), a w marzeniach wyobrażam sobie, że w XVII w. drogą mniej czy bardziej pokojową zaczęli nami rządzić władcy szwedzcy (protestanci na dodatek). Na pewno przeczytam kolejną. A może nawet kupię i podaruję lokalnej bibliotece ;).