Zima 2023, nr 4

Zamów

Jak rozmawia Polka ateistka z Polakiem katolikiem?

Polka ateistka Karolina Wigura i Polak katolik Tomasz Terlikowski

Karolina Wigura i Tomasz Terlikowski skupiają uwagę na „gorących” politycznie konfliktach. To nie jest zarzut. Ale czy w ten sposób nie unikają, być może nieświadomie, rozmowy o najważniejszej idei chrześcijaństwa i głównym przesłaniu Jezusa – rozmowy bardzo tu i teraz niewygodnej?

Karolina Wigura, Tomasz Terlikowski, Polka ateistka kontra Polak katolik, Fundacja Kultura Liberalna, Warszawa 2022, 240 s.

Zacznijmy od Czesława Miłosza: „Musi być miejsce środkowe, między abstrakcją i zdziecinnieniem, żeby można było rozmawiać poważnie o rzeczach naprawdę poważnych” – pisał w Traktacie teologicznym.

Książka Karoliny Wigury i Tomasza Terlikowskiego Polka ateistka kontra Polak katolik nie jest bezprecedensową, pierwszą w III Rzeczypospolitej, konfrontacją wiary i niewiary przenikniętą wolą rozumienia drugiej strony. Poprzedzały ją publikacje w duchu swoim podobne, na przykład opracowany przez byłego już jezuitę, Stanisława Obirka, zbiór polemik, listów i wywiadów Co nas łączy? Dialog z niewierzącymi. W roku 2002, kiedy go wydano, pod wspólną okładką znalazło się miejsce i dla Adama Michnika, i dla Bronisława Wildsteina. Dwadzieścia lat później spotkanie takie równie trudno byłoby sobie wyobrazić, jak pełną empatii rozmowę prof. Magdaleny Środy z abp. Markiem Jędraszewskim.

Nie wydaje się też, by empatia, którą wyczuwamy w dialogu Wigury i Terlikowskiego, mogła zaistnieć, gdyby Terlikowski nie zdystansował się wcześniej od katolickich fundamentalistów i nie zaczął kwestionować sensowności polityki Jarosława Kaczyńskiego. Jak sam zauważa, obóz Zjednoczonej Prawicy w większości nie uznaje go już za „swego”.

Pierwsza emocja według Kartezjusza

Niejeden z czytelników zwróci zapewne uwagę, że w książce będącej zapisem rozmów ateistki z katolikiem najmniej mówi się o Panu Bogu. Prymat polityki nad eschatologią jest tu wyraźny, widoczny w kompozycji całości. Wśród jedenastu, jak je nazywają autorzy, „sporów światopoglądowych” spór o historyczność zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, o racje wiary i racje niewiary w to wydarzenie znajdujemy dopiero w rozdziale ósmym, poprzedzonym między innymi rozdziałami o aborcji, małżeństwach jednopłciowych, o przyczynach popularności Kaczyńskiego i Tuska…

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet Druk+Cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
   z bezpłatną dostawą w Polsce (poczynając od aktualnego numeru)
  • 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w w trakcie trwania prenumeraty),
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

 • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
 • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” wiosna 2023

Podziel się

Wiadomość