Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Ukraiński episkopat zaleca wiernym post ścisły w środy i piątki Wielkiego Postu. Intencją pokój

Starsza kobieta z Bachmutu, obwód doniecki. 15 lutego 2023 r. Fot. Yevhenii Zavhorodnii

Jesteśmy świadomi zmęczenia wojną, rozdrażnienia, często destrukcyjnego gniewu, a czasem nawet apatii i poczucia beznadziei. I dlatego teraz wzywamy się wzajemnie do podjęcia drogi modlitwy, odbudowy i pokuty – napisali rzymskokatoliccy biskupi Ukrainy.

W piątek 24 lutego przypada pierwsza rocznica inwazji Rosji na Ukrainę. Będzie to dzień modlitwy i postu w intencji pokoju. W tym dniu w Ogólnoukraińskim Sanktuarium Matki Bożej w Berdyczowie odbędzie się nabożeństwo, które potrwa od 9 do 15:30. O godz. 12:30 Mszę św. odprawi nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Visvaldas Kulbokas.

Wesprzyj Więź.pl

„Zaproszeni są wszyscy wierni, a także księża i zakonnicy. Ci, którzy nie będą mogli przybyć do sanktuarium w Berdyczowie, proszeni są o modlitwę w swoich domach i miejscach pobytu” – czytamy w specjalnym orędziu rzymskokatolickich biskupów Ukrainy, które wczoraj zostało odczytane w kościołach.

Ukraiński episkopat zaleca wiernym podjęcie postu ścisłego (jeden posiłek dziennie do syta) nie tylko w Środę Popielcową i w rocznicę inwazji na Ukrainę. „Zachęcamy do przestrzegania postu ścisłego w środy i piątki w czasie Wielkiego Postu. Wierzymy, że nasz Ojciec Niebieski wysłucha szczerej modlitwy, którą ofiarujemy jednym umysłem i wytrwałością” – podkreślili hierarchowie.

„Jesteśmy świadomi naszego zmęczenia wojną, rozdrażnienia, często destrukcyjnego gniewu, a czasem nawet apatii i poczucia beznadziei. I dlatego teraz wzywamy się wzajemnie do podjęcia drogi modlitwy, odbudowy i pokuty. Droga przywracania pokoju na Ukrainie, a także w naszych sercach, nie będzie łatwa, ale będzie zbawienna dla nas wszystkich” – napisali autorzy orędzia.

Biskupi przypomnieli szczególny charakter zeszłorocznego Wielkiego Postu, przeżywanego w realiach postępującej ofensywy rosyjskiej. „Być może po raz pierwszy od dziesięcioleci nie trzeba było nas zapraszać do modlitwy i spełniania aktów miłosierdzia. Wszyscy czuliśmy się zaangażowani w konfrontację z wielkim złem i tymi, od których zależy powrót pokoju na naszą ojczystą ziemię” – przypomnieli ukraińscy biskupi.

W orędziu zauważyli też, że od tego czasu sytuacja się zmieniła: „Oprócz osiągnięć narodu ukraińskiego i Kościoła, o których mówi cały świadomy świat, lepiej zrozumieliśmy moc modlitwy i potrzebę czystego serca”.

Wspomnieli również akt poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, którego dokonał papież Franciszek w Rzymie 25 marca 2022 r. „Tydzień później wojska najeźdźców wycofały się z północnej części Ukrainy” – zwrócili uwagę.

O modlitwę w kontekście pierwszej rocznicy wojny na Ukrainie oraz wsparcie materialne poszkodowanych zaapelował także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. „Zwracam się z apelem do księży biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wszystkich wiernych świeckich, aby w piątek 24 lutego we wszystkich kościołach w Polsce wznieść modlitwy w intencji sprawiedliwego pokoju w Ukrainie, a w niedzielę 26 lutego po każdej Mszy Świętej zorganizować zbiórkę środków finansowych, które za pośrednictwem Caritas Polska zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom wojny” – napisał abp Gądecki.

Przewodniczący episkopatu wyraził nadzieję na rychłe zakończenie wojny: „Ufam, że dzięki modlitwie – już wkrótce – będziemy cieszyć się sprawiedliwym pokojem w Ukrainie, a dzięki naszemu wsparciu materialnemu żaden z naszych braci i sióstr Ukraińców nie pozostanie bez pomocy”.

Wesprzyj Więź

Dziś w Kijowie z nieoczekiwaną wizytą przebywa prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Jutro i pojutrze będzie on w Warszawie.

Przeczytaj też: Wojna w Ukrainie sprawiła, że kwestia ekumenizmu jest paląca

KAI, DJ

Podziel się

1
Wiadomość