Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Nie chcemy być obojętni wobec cierpienia naszych braci i sióstr”. Od jutra dziewięciodniowa modlitwa za Ukrainę

Matka żegnająca syna. Irpin, obwód kijowski, luty 2023. Fot. Roman Pilipey / war.ukraine.ua

Zapraszamy wszystkich: chrześcijan, muzułmanów, Żydów. Połączmy siły we wspólnym wołaniu o pokój – zachęcają inicjatorzy modlitwy, warszawski Klub Inteligencji Katolickiej i Fundacja Dobry Grunt.

Jutro przypada 9. rocznica ukraińskiego Majdanu. Tego dnia rozpocznie się w Polsce modlitwa w intencji zakończenia wojny w Ukrainie, która 24 lutego zeszłego roku została zaatakowana przez Rosję.

Wesprzyj Więź.pl

Modlitwa prowadzona będzie przez dziewięć dni, podobnie jak popularne w Kościołach chrześcijańskich nowenny odmawiane w konkretnej intencji. Zakończy się 1 marca, czyli w dniu pierwszej rocznicy przyjęcia przez Parlament Europejski wniosku Ukrainy o przystąpienie do Unii Europejskiej.

„W tych dniach chcielibyśmy ze szczególną mocą podjąć modlitwę w intencji trwałego pokoju w Ukrainie. Modlitwa w różnych formach, podjęta przez wiele wspólnot chrześcijańskich i innych wspólnot religijnych, trwać będzie 9 dni w różnych miejscach Polski i Ukrainy” – piszą organizatorzy, warszawski Klub Inteligencji Katolickiej oraz Fundacja Dobry Grunt.

I dodają: „Nasza modlitwa jest także wyrazem wdzięczności za heroiczną walkę Ukrainek i Ukraińców nie tylko o wolność Ukrainy, ale i jej sąsiadów. Nie chcemy być obojętni wobec cierpienia naszych braci i sióstr, dlatego zapraszamy do modlitwy”.

Wszystkie miejsca modlitwy wyszczególnione są w odpowiedniej zakładce na stronie wydarzenia. Ci, którzy chcieliby dołączyć do inicjatywy według pomysłu swojej wspólnoty, mogą to zrobić, wypełniając odpowiedni formularz. Może to być wydarzenie jednorazowe lub trwające dłużej – liczba dni jest dowolna.

Organizowane są też wydarzenia towarzyszące. 4 i 5 marca w sali św. Tomasza w warszawskim klasztorze dominikanów na Freta oglądać będzie można wystawę „Modlitwa za Ukrainę – Oblicza Światła”. Zostaną na niej zaprezentowane ikony z pleneru artystów z Ukrainy i Polski, który odbył się we wrześniu 2022 roku.

Zaś 5 marca odbędzie aukcja charytatywna prezentowanych na wystawie prac. Dochód z niej przeznaczony zostanie na pokrycie kosztów kolonii terapeutycznych dla dzieci ukraińskich żołnierzy, którzy polegli na froncie.

Wesprzyj Więź

Partnerami modlitwy o pokój są: Stowarzyszenie Przymierze Rodzin, Polska Rada Chrześcijan i Żydów, Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów oraz Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania Effatha.

Przeczytaj też: Hnatiuk: Ukraina zwycięży. Nie ma innego wyjścia. Inaczej nasz świat się rozpadnie

KJ

Podziel się

1
1
Wiadomość