Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Elżbieta Mikiciuk OPs: Boga poznajemy przez postawę serca

Z Elżbietą Mikiciuk rozmawia Zbigniew Nosowski, Półprzewodnik po nocy ciemnej, odc. 9

O relacjach piękna i wiary, a także o wielkich postaciach literatury, sztuki i filmu, rozmawiają w dziewiątym odcinku podcastu „Półprzewodnik po nocy ciemnej” Zbigniew Nosowski i literaturoznawczyni Elżbieta Mikiciuk.

Podcast dostępny także na Spotify, Youtube i popularnych platformach

Czym była klerykatura dla Stanisława Brzozowskiego, a czym może ona być dla współczesnego czytelnika? Którzy z wielkich pisarzy i artystów mogą być przewodnikami po ciemnej nocy wiary? Co to znaczy, że piękno zstąpiło do otchłani? Czy bez tego byłoby mniej piękne? O to pyta Zbigniew Nosowski w dziewiątym odcinku „Półprzewodnika po nocy ciemnej” Elżbietę Mikiciuk, literaturoznawczynię, filolożkę, profesor w Zakładzie Dramatu, Teatru i Widowisk Instytutu Filologii Polskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego i świecką dominikankę. 

– Film irańskiego reżysera Majida Majidiego „Kolory raju” jest dla mnie wewnętrznym punktem odniesienia na ciemną noc Kościoła. Bohaterem jest niewidomy chłopiec, który uczy nas, jak odnajdywać i dotykać, bo poznaje świat opuszkami palców, Boga w ciemności. To kontemplacyjny film o postawie serca, które ma dziecko, a o które my musimy prosić Ducha Świętego, by doświadczać Boga. Bohater poznaje świat w sposób odważny i czuły, odkrywając w nim obecność Boga – opowiada gościni Zbigniewa Nosowskiego.

Wesprzyj Więź

Powstawanie podcastów „Więzi” można wesprzeć dobrowolną wpłatą na Patronite.pl/Więź.

Przeczytaj także: Przeciw klerykaturze. Stanisława Brzozowskiego „głos wśród nocy” Kościoła

BB

Podziel się

1
Wiadomość