Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Zbigniew Nosowski, Grupa Granica i warszawski KIK odebrali Nagrody Tischnera

Zbigniew Nosowski odbiera Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Kraków, 24 listopada 2022. Fot. Adam Walanus / adamwalanus.pl

W tekstach Nosowskiego gorzka prawda o nadużyciach w Kościele spotyka się z ufnością, że nazywanie zła może służyć wyzwoleniu. Z kolei Grupa Granica i wolontariusze warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej przypomnieli, że solidarność nie dzieli bliźnich na swoich i obcych – mówił wczoraj w Krakowie ks. Adam Boniecki.

Redaktor naczelny kwartalnika „Więź” Zbigniew Nosowski oraz działacze Grupy Granica i Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie odebrali wczoraj w Krakowie Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Gala odbyła się w Nowohuckim Centrum Kultury.

Wyróżnienie jest przyznawane w dwóch kategoriach: pisarstwa będącego kontynuacją Tischnerowskiego „myślenia według wartości” oraz za inicjatywy duszpasterskie i/lub społeczne będące działaniem według wartości głoszonych przez ks. Józefa Tischnera.

Wesprzyj Więź.pl

Nosowski został nagrodzony w pierwszej z tych kategorii. Jury doceniło cykl artykułów „Przeczekamy i prosimy o przeczekanie” (są dostępne także jako podcast), w którym ujawnił przypadki krycia nadużyć seksualnych w archidiecezjach szczecińsko-kamieńskiej i gdańskiej, a także jego książkę „Szukanie nadziei” (nie jest przeznaczona do sprzedaży, ale można ją otrzymać, wspierając „Więź” na Patronite.pl).

– W jego tekstach gorzka prawda o kryzysie polskiego katolicyzmu i nadużyciach w Kościele spotyka się z ufnością, że nazywanie zła może służyć wyzwoleniu – wyzwoleniu ku chrześcijaństwu, które nie szuka oparcia we władzy, lecz w miłości z tego i nie z tego świata – mówił podczas uroczystości ks. Adam Boniecki, przewodniczący kapituły przyznającej wyróżnienia.

Jak podkreślał, droga do uzdrowienia Kościoła wymaga „ogromnego taktu i ogromnej stanowczości”. – Właśnie za to jesteśmy Zbigniewowi Nosowskiemu wdzięczni, bo nie jest to ani łatwe, ani przyjemne, a równocześnie konieczne – dodał.

Dziękując za wyróżnienie, redaktor naczelny „Więzi” zwrócił uwagę na bohaterów swoich tekstów, ludzi skrzywdzonych. – Można się od nich uczyć nadziei i odwagi w dążeniu do sprawiedliwości – mówił.

W kategorii inicjatyw społecznych laureatami są Grupa Granica i Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie, działający przy granicy polsko-białoruskiej. – Grupa Granica i współpracujący z nią wolontariusze warszawskiego KIK-u przypomnieli, że prawdziwa solidarność nie dzieli bliźnich na swoich i obcych – podkreślił ks. Boniecki. Przypomniał, że laureaci skupili różne organizacje oraz mieszkańców Podlasia wokół pomocy skrajnie wycieńczonym ludziom – uchodźcom przerzucanym przez polsko-białoruską granicę.

– Ta nagroda jest wyrazem olbrzymiego wsparcia dla naszych działań, ale też niezgody na niehumanitarne traktowanie uchodźców i uchodźczyń przez władze naszego państwa, co ma miejsce na pograniczu – mówili laureaci nagrody.

Nagrodzeni otrzymali statuetki zaprojektowane przez rzeźbiarza Mariana Gromadę oraz nagrody pieniężne. Fundatorami są Grupa Ergo Hestia oraz Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.

Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera przyznawana jest nieprzerwanie od 2001 roku wybitnym intelektualistom, publicystom i działaczom społecznym, którzy wcielają w życie wartości bliskie jej patronowi. Promuje sposób myślenia i postawy, łączące intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka.

Wesprzyj Więź

W gronie laureatów są między innymi: Barbara Skarga, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak, Ryszard Kapuściński, ks. Michał Heller, Wojciech Jagielski, Wacław Hryniewicz OMI, Henryka Krzywonos, ks. Józef Krawiec, Karol Modzelewski, Janina Ochojska, Wiktor Osiatyński, Jakub Wygnański, Jerzy Szacki, Stefan Swieżawski, siostra Małgorzata Chmielewska, ks. Tomáš Halík, Łukasz Lamża.

Przeczytaj też: Zbigniew Nosowski – sprzymierzeniec dialogu, otwartości i krytycznej wierności

KAI, DJ

Podziel się

1
Wiadomość