Wiosna 2024, nr 1

Zamów

45 lat temu zmarł René Goscinny, jeden z najbardziej znanych twórców europejskiego komiksu

René Goscinny. Fot. Nationaal Archief Fotocollectie Anefo

Chciał być rysownikiem, bez powodzenia starał się o zatrudnienie w studiu Walta Disneya. Sławę przyniosła mu seria książek o Mikołajku oraz komiksy z przygodami Asteriksa i Obeliksa.

Książki o Mikołajku to barwne i pełne przewrotnego humoru opowieści o codziennym życiu kilkuletniego chłopca. Ich akcja toczy na przełomie lat 50. i 60. XX wieku we Francji.

Wesprzyj Więź.pl

René Goscinny zmarł przedwcześnie 5 listopada 1977 r. w gabinecie lekarskim podczas rutynowego testu wysiłkowego serca (cierpiał na dusznicę bolesną). Miał 51 lat. Osierocił 9-letnią córkę Anne, która po latach napisała książkę. W polskim przekładzie ukazała się pod tytułem „Tato”. Ma ona formę listów, część z nich adresowanych jest do zmarłego ojca.

W jednym z nich Annie zapisała swoje wspomnienia z okresu tuż po śmierci taty: „Co do ubrań, to długo myślałam, ze mama rozdała wszystkie twoje garnitury, koszule, buty, piżamy. W domu nie zostało nic. Wszystko zniknęło. Został tylko twój zapach. A kiedy na dobre się ulotnił, poprosiłam babcię o pieniądze, poszłam do drogerii na ulicę Passy i powiedziałam:

– Chciałabym kupić flakon Moustache.

– To dla twojego taty? Zapakować na prezent?

– Nie trzeba.

Nie, to nie było dla ciebie. To było dla mnie, by odroczyć twoją śmierć. Chciałam czuć chociaż twój zapach, jeśli nie mogłam cię już dotknąć”.

René Goscinny przyszedł na świat 14 sierpnia 1926 r. w Paryżu. Był dzieckiem polskich imigrantów żydowskiego pochodzenia. Jego ojciec Stanisław (Symcha) Gościnny był inżynierem chemikiem z Warszawy, a matka Anna Bereśniak pochodziła z Chodorkowa (obecnie na Ukrainie).

Szczęście Mikołajka
„Szczęście Mikołajka”, reż. Amandine Fredon, Benjamin Massoubre, Francja 2022. Fot. Materiały prasowe Monolith Film

Goscinny chciał być rysownikiem, starał się, ale bez powodzenia, o zatrudnienie w studiu Walta Disneya. Jego kariera rozwinęła się dzięki poznaniu rysowników Morrisa i Alberta Uderzo. I tak w 1955 r. powstała seria komiksów o Lucky Luke’u, którą Goscinny współtworzył wraz z Morrisem. Dalsza współpraca z braćmi Uderzo przyniosła opowieści o Indianinie Umpapie i o Asteriksie (24 zeszyty).

W 1959 r. Goscinny, Uderzo i Charlier założyli magazyn „Pilote”, w którym opublikowano historyczny komiks „Przygody Galla Asterixa”. Tam ukazała się również seria komiksowa o Iznogudzie.

Artysta współpracował także z wieloma innymi słynnymi twórcami komiksów, m.in. z Jacquesem Tardim, Nikitą Mandryką czy Marcelem Gottlibem. Reżyserował lub współreżyserował filmy animowane (np. „Daisy Town”, „Asteriks i Kleopatra”), ma także w swoim dorobku kilka filmów fabularnych (m.in. „Szczury Paryża” i „Dożywocie”).

W dowód pamięci Uderzo upodobnił jedną z postaci „Odysei Asteriksa” do Goscinnego. Artysta został pochowany na cmentarzu żydowskim w Nicei.

Wesprzyj Więź

24 lutego 2023 r. do kin trafi film animowany „Szczęście Mikołajka”. Jego bohaterami są René Goscinny i zmarły w sierpniu tego roku Jeane-Jacque Sempé – ojcowie słynnego cyklu. Wielbiciele Mikołajka będą mogli zobaczyć, jak się to wszystko zaczęło.

Przeczytaj też: Partytura słów. Rozmowa z Bereniką Kołomycką, Michałem Śledzińskim i Jackiem Świdzińskim

KJ

Podziel się

2
Wiadomość