Maria Mocy Pełna i nowa religijność duchowa

Lato 2022, nr 2

Zamów

Ivanka Kyliushyk i Mateusz Szczurek w premierowym odcinku podcastu „Inny pomysł na demokrację”

Inny pomysł na demokrację

Jak rosyjska agresja na Ukrainę zmieniła Polskę i nasz region? Jak politycznie odpowiedzieć na zupełnie nową sytuację pod względem bezpieczeństwa w Europie? Rozmawiali o tym goście podcastu Bartosza Bartosika.

Do rozmowy w podcaście „Inny pomysł na demokrację” Bartosz Bartosik zaprasza osoby, które przecierają nowe szlaki na mapie polskiego życia wspólnotowego i są otwarte na rozmowę z tymi, którzy poruszają się po niej inną drogą. Rozmawia na tematy społeczne i polityczne, ale z głębszym oddechem. Przybliża pomysły, które ciekawią i inspirują.

Gośćmi premierowego odcinka byli działaczka społeczna Ivanka Kyliushyk (Dom Ukraiński) i były minister finansów Mateusz Szczurek (Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju). Odnoszą się do raportu „Budowanie bezpiecznego partnerstwa. Jakie polityki publiczne w obliczu wojny w Ukrainie” – wydanego przez Laboratorium „Więzi” jako część projektu Oczyszczalnia (PDF można pobrać tutaj).

Słuchaj także na Soundcloud

„Budowanie bezpiecznego partnerstwa. Jakie polityki publiczne w obliczu wojny w Ukrainie”. Trzy wybrane rekomendacje

1. Perspektywa członkostwa Ukrainy w szeroko rozumianym świecie Zachodu, reprezentowanym instytucjonalnie głównie przez UE i NATO, która jest racją stanu Polski (zarówno w wymiarze bezpieczeństwa, jak i gospodarczym), nie leży raczej w interesie największych państw Europy Zachodniej, a zwłaszcza Francji i Niemiec (zbyt duże polityczne wzmocnienie Europy Środkowej mogłoby przesunąć oś ciężkości Europy w tym kierunku). Im większe będzie zwycięstwo Ukrainy (a tym samym osłabienie Rosji), tym większe będą strukturalne napięcia polityczne i gospodarcze między Europą Zachodnią a Europą Środkową i Wschodnią, które i tak były już obecne przed ofensywą Rosji z lutego br.

2. Wraz ze zmianą charakteru konfliktu – czyli możliwym przejściem do wojny pozycyjnej, przypominającej bardziej walki z lat 2014–2022, sprzed inwazji 24 lutego – uchodźcy z Ukrainy będą w coraz większym stopniu postrzegani w polskim społeczeństwie jako migranci zarobkowi, a także odbiorcy pomocy społecznej. Będzie to mieć negatywne przełożenie na percepcję wszystkich Ukraińców przebywających w Polsce.

Priorytetem powinno być budowanie świadomości społecznej na temat podobieństw i różnic pomiędzy naszymi narodami. Z jednej strony mamy wspólne doświadczenie rosyjskiego imperializmu, tradycję współpracy politycznej i społecznej, a z drugiej strony dzieli nas stosunek do niektórych postaci, jak również wydarzeń historycznych. Symbolem tego jest rzeź wołyńska, którą poprzedziły prześladowania ludności ukraińskiej przez II RP. System edukacji i debata publiczna powinny być przestrzenią, w której wybrzmią różne spojrzenia na przeszłość naszych narodów.

3. Zadaniem Polski w polityce europejskiej jest wzmocnienie relacji z tą częścią elit politycznych we Francji i Niemczech, które dostrzegają słabość dotychczasowej polityki tych państw wobec Rosji (a także Chin), zwłaszcza w perspektywie prawdopodobnego rozwoju procesu tzw. decouplingu (w uproszczeniu: zerwanie łańcuchów wartości między Europą i Azją/Chinami), i są gotowe do dialogu z przedstawicielami naszego regionu (zwłaszcza niemieccy Zieloni i FDP, jak również młodzieżówki CDU/CSU i SPD).

„Inny pomysł na demokrację” to cykl inspirowany projektem Oczyszczalnia, realizowanym przez Laboratorium „Więzi”. Więcej o projekcie można przeczytać tutaj

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Tytuł cyklu „Inny pomysł na demokrację” pochodzi od analizy Jakuba Wygnańskiego dostępnej tutaj.

Powstawanie podcastów „Więzi” można wesprzeć dobrowolną wpłatą na patronite.pl/wiez.

Przeczytaj także: Bryżko-Zapór – Zełenski mówi to, o czym wielu z nas myśli od lat. Że polityka stała się plastikowa i zakłamana

Podziel się

1
Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.