Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Ivanka Kyliushyk i Mateusz Szczurek w premierowym odcinku podcastu „Inny pomysł na demokrację”

Inny pomysł na demokrację

Jak rosyjska agresja na Ukrainę zmieniła Polskę i nasz region? Jak politycznie odpowiedzieć na zupełnie nową sytuację pod względem bezpieczeństwa w Europie? Rozmawiali o tym goście podcastu Bartosza Bartosika.

Do rozmowy w podcaście „Inny pomysł na demokrację” Bartosz Bartosik zaprasza osoby, które przecierają nowe szlaki na mapie polskiego życia wspólnotowego i są otwarte na rozmowę z tymi, którzy poruszają się po niej inną drogą. Rozmawia na tematy społeczne i polityczne, ale z głębszym oddechem. Przybliża pomysły, które ciekawią i inspirują.

Wesprzyj Więź.pl

Gośćmi premierowego odcinka byli działaczka społeczna Ivanka Kyliushyk (Dom Ukraiński) i były minister finansów Mateusz Szczurek (Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju). Odnoszą się do raportu „Budowanie bezpiecznego partnerstwa. Jakie polityki publiczne w obliczu wojny w Ukrainie” – wydanego przez Laboratorium „Więzi” jako część projektu Oczyszczalnia (PDF można pobrać tutaj).

Słuchaj także na Soundcloud

„Budowanie bezpiecznego partnerstwa. Jakie polityki publiczne w obliczu wojny w Ukrainie”. Trzy wybrane rekomendacje

1. Perspektywa członkostwa Ukrainy w szeroko rozumianym świecie Zachodu, reprezentowanym instytucjonalnie głównie przez UE i NATO, która jest racją stanu Polski (zarówno w wymiarze bezpieczeństwa, jak i gospodarczym), nie leży raczej w interesie największych państw Europy Zachodniej, a zwłaszcza Francji i Niemiec (zbyt duże polityczne wzmocnienie Europy Środkowej mogłoby przesunąć oś ciężkości Europy w tym kierunku). Im większe będzie zwycięstwo Ukrainy (a tym samym osłabienie Rosji), tym większe będą strukturalne napięcia polityczne i gospodarcze między Europą Zachodnią a Europą Środkową i Wschodnią, które i tak były już obecne przed ofensywą Rosji z lutego br.

2. Wraz ze zmianą charakteru konfliktu – czyli możliwym przejściem do wojny pozycyjnej, przypominającej bardziej walki z lat 2014–2022, sprzed inwazji 24 lutego – uchodźcy z Ukrainy będą w coraz większym stopniu postrzegani w polskim społeczeństwie jako migranci zarobkowi, a także odbiorcy pomocy społecznej. Będzie to mieć negatywne przełożenie na percepcję wszystkich Ukraińców przebywających w Polsce.

Priorytetem powinno być budowanie świadomości społecznej na temat podobieństw i różnic pomiędzy naszymi narodami. Z jednej strony mamy wspólne doświadczenie rosyjskiego imperializmu, tradycję współpracy politycznej i społecznej, a z drugiej strony dzieli nas stosunek do niektórych postaci, jak również wydarzeń historycznych. Symbolem tego jest rzeź wołyńska, którą poprzedziły prześladowania ludności ukraińskiej przez II RP. System edukacji i debata publiczna powinny być przestrzenią, w której wybrzmią różne spojrzenia na przeszłość naszych narodów.

3. Zadaniem Polski w polityce europejskiej jest wzmocnienie relacji z tą częścią elit politycznych we Francji i Niemczech, które dostrzegają słabość dotychczasowej polityki tych państw wobec Rosji (a także Chin), zwłaszcza w perspektywie prawdopodobnego rozwoju procesu tzw. decouplingu (w uproszczeniu: zerwanie łańcuchów wartości między Europą i Azją/Chinami), i są gotowe do dialogu z przedstawicielami naszego regionu (zwłaszcza niemieccy Zieloni i FDP, jak również młodzieżówki CDU/CSU i SPD).

„Inny pomysł na demokrację” to cykl inspirowany projektem Oczyszczalnia, realizowanym przez Laboratorium „Więzi”. Więcej o projekcie można przeczytać tutaj

Wesprzyj Więź

Tytuł cyklu „Inny pomysł na demokrację” pochodzi od analizy Jakuba Wygnańskiego dostępnej tutaj.

Powstawanie podcastów „Więzi” można wesprzeć dobrowolną wpłatą na patronite.pl/wiez.

Przeczytaj także: Bryżko-Zapór – Zełenski mówi to, o czym wielu z nas myśli od lat. Że polityka stała się plastikowa i zakłamana

Podziel się

1
Wiadomość