Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Papież o ochronie małoletnich: Chciałbym, abyście co roku przygotowywali dla mnie raport

Papież Franciszek na spotkaniu z członkami Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Watykan, 29 kwietnia 2022

Jeśli nie będzie postępu, wierni nadal będą tracić zaufanie do swoich duszpasterzy, co jeszcze bardziej utrudni głoszenie Ewangelii – przestrzegał Franciszek w przemówieniu do członków Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.

Chciałbym, abyście zaproponowali Kościołowi najlepsze metody ochrony małoletnich i osób bezbronnych oraz pomocy ofiarom w uzdrowieniu, pamiętając o tym, że sprawiedliwość i prewencja wzajemnie się uzupełniają – powiedział papież Franciszek w ostatni piątek w przemówieniu do członków Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. – Nadal pozostaje wiele do zrobienia – przyznał.

Wskazał, że opieka nad osobami skrzywdzonymi ma stać się normą we wszystkich sferach życia Kościoła. Przyznał jednocześnie, że „od kilku lat obserwuje się spadek liczby przypadków wykorzystywania osób małoletnich przez duchownych”.

Wesprzyj Więź.pl

– Chciałbym, abyście co roku przygotowywali dla mnie raport na temat wysiłków Kościoła w zakresie ochrony małoletnich i bezbronnych dorosłych – poprosił papież. Wyjaśnił, że „takie sprawozdanie będzie czynnikiem przejrzystości i odpowiedzialności” oraz „wyraźnym wskaźnikiem naszych postępów w tym zakresie”. – Jeśli nie będzie postępu, wierni nadal będą tracić zaufanie do swoich duszpasterzy, co jeszcze bardziej utrudni głoszenie Ewangelii i dawanie o niej świadectwa – przestrzegł Franciszek.

Zachęcił komisję „do pomocy i nadzoru w dialogu z konferencjami episkopatów – w tworzeniu specjalnych ośrodków, w których osoby, które doznały wykorzystywania oraz ich rodziny mogą znaleźć przyjęcie i wysłuchanie, a także towarzyszenie im na drodze uzdrowienia i sprawiedliwości”.

Wesprzyj Więź

Przypomniał, że konferencje biskupie powinny „powołać komisje i zapewnić wszelkie środki, aby rozwijać proces opieki nad osobami skrzywdzonymi, stosując wszystkie dostępne metody, a także nad sprawcami, jak ich karać”. – I trzeba nad tym czuwać – podkreślił papież.

KAI, JH

Przeczytaj także: Prawdziwie uczestniczyć w synodzie czy tylko „zaliczyć” synod?

Podziel się

Wiadomość

Ktos tu zarty sobie stroi. Przejrzystosc? Gdzie tu jest przejrzystosc wobec bpa Dziegi ze Szczecina, bpa Dziuby z Lowicza czy kard. Dziwisza? Kto tu nam teraz chce oczy zamydlic gladkimi slowkami? Przeciez ta niesprawiedliwosc krzyczy az do nieba!

Sytuacja była następująca. Miałem na kilkudniowych wakacjach u siebie wnuki. W mojej sypialni jest dość duże łóżko i sporych rozmiarów telewizor. Dzieciaki wiedza, że jest do telewizora podłączony Netflix , wiadomo bajki. Trójka dzieciaków w wieku 2,4,6 lat. Wlazły na łoże i domagają się bajek, rodzice dozują im telewizornie, więc się wzbraniam. Kończy się walką na poduszki, łaskotki i szturchańce. Troje na jednego. zostaję pokonany, uruchamiam diabelską maszynerię telewizornii z żądaną bajką i leżąc na kupie oglądamy. Pierwszy ja chyba przysypiam, a ze mną cała ekipa. Budzi nas małżonka goniąc na kolację. Po ułożeniu dzieci do snu, pokazuje mi fotki jakie narobiła nam na naszym małżeńskim łożu gdy spaliśmy. Nie wyglądało to dobrze, wszystko wykasowałem. Tak sobie teraz myślę, gdyby zobaczyli te zdjęcia rodzice dzieciaków, nieźle by się uśmiali, ktoś obcy różnie mógłby je zinterpretować. Chcę przez to powiedzieć, ze jako rodzic opiekun dziecka, powierzając je pieczy księdza, mam pewność, że sprawą dla niego najważniejszą jest dobro mojego dzieciaka, że to po prostu doby człowiek, który własną piersią, gdyby zaistniała potrzeba je ochroni. Jakże musi być przeżarta zgnilizną instytucja, która produkuje instrukcje właściwego postępowania dla swych pracowników względem najmłodszych, pisze raporty, formułuje wytyczne na okoliczność nadużyć. Czyż nie prościej jest po prostu pozbyć się tych co się nie nadają. Biblia podpowiada, ręka grzeszy odetnij ją, oko wykol. koło młyńskie do szyi i srru. Ten temat nie na moje nerwy.

W Polsce zadnej ochrony i pomocy nie ma wobec osób wykorzystanych, nie daje nam sie głosu! Skompromitowani biskupi nadal są na swych stołkach, a nowi biskupi są wręcz gorsi od swych , jakże mocno skompromitowanych poprzedników ( abp. Wojda). Wyroki są utajnione tak wobec biskupów jak i księży, którzy wykorzystywali dzieci i nastolatków ( ks…. Dymer juz nie żyjący) Biskupi nie mają za grosz honoru! Abp. Dziega, dwa procesy kanoniczne i dwa cywilne i co? Nadal jest w Szczecinie! 11 lat chronił ks… Dymera i innych! Abp. Wojda – nadal zwłoki pedofila Jankowskiego są wewnątrz Swiatyni! Abp. Gądecki- sprawa abp. Paetza do dzis nie wyjasniona! Kard. Dziwisz uniewiniony przez Watykan! Mimo ze ktos dopuscił seryjnego pedofila Marciela Degollado do Jana Pawła II. Kto dopuscił?…..Kard Dziwisz ma ogromną wiedzę i dlatego został uniewinniony bo mógłby za dużo powiedzieć….
Od lat czemamy na dymisje w episkopacie ale ich nie ma! Króluje klerykalizm! I jeszcze episkopat wymysla jakies programy duszpasterskie! Pierwszym punktem programu jest dymisja ponad 80% episkopatu! Zaufanie do polskich biskupów jest już od dwana ponizej zera!