Kiermasz e-booków i książek

Jesień 2022, nr 3

Zamów

Abp Szewczuk: Chrystus zmartwychwstały jest dziś w sposób tajemniczy pośród nas

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Fot. BP KEP

Mogą zbombardować nasze domy, ukraść całą naszą własność, a nawet wypędzić nas z naszej ziemi. Ale nikt nie będzie w stanie zabrać z naszych serc skarbu, jakim jest zmartwychwstanie Chrystusa. Przesłanie zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

[…] Na wschodzie Ukrainy trwają zacięte walki. Wróg atakuje coraz intensywniej, z coraz większą ilością broni i wojska. Ale Ukraina jest u warty! Ukraina walczy! Ukraina się modli! Na Ukrainie obchodzona jest Wielkanoc!

W ciągu minionej nocy [z poniedziałku na wtorek] i minionego dnia wróg ponownie wystrzelił rakiety na prawie całe terytorium Ukrainy. Obwody lwowski, winnicki i żytomierski zadrżały pod rosyjskimi rakietami.

Dziś rano przeprowadzono atak rakietowy w Zaporożu, gdzie zgromadziły się dziesiątki tysięcy uchodźców z Mariupola na południu Ukrainy. Płonie ukraiński Charków, w którym jedna trzecia budynków została już całkowicie zniszczona. Ale miasto opiera się, żyje, modli się, a Kościół charkowski służy swoim mieszkańcom.

Trwa nasze bohaterskie miasto Mariupol. Istotnie, jest on wspierany przez siłę, która zadziwia ludzi w różnych częściach globu. Miasto Maryi, miasto męczenników, Mariupol broni swoich dzieci i kobiet, broni Ukrainy!

Mimo tych nieszczęść wojennych w sercach Ukraińców narasta cudowna siła, która być może nie pochodzi od ludzi. Ponieważ w obliczu tak uzbrojonego, okrutnego i morderczego wroga ludzkie serce było by prawdopodobnie i niewątpliwie przerażone. Jednak ta moc, która staje się coraz bardziej widoczna, wzywa nasz lud do wolności poprzez działanie Boga. Wzywa, by się nie lękać. Wzywa do walki. Zachęca, by nie lękać się czynienia dobra.

Nic dziwnego, że w okresie wielkanocnym przeżywamy te tragedie. Czujemy, że Chrystus zmartwychwstały jest dziś w sposób tajemniczy pośród nas na Ukrainie. Słyszymy, że każdy, kto „został ochrzczony w Chrystusie, przyobleka się w Chrystusa”. Dziś na Ukrainie słyszymy, że Chrystus nie zmartwychwstał sam. Powstał z grobu wraz z całą ludzkością, która była, jest i będzie, przyjmując naturę ludzką wszystkich czasów i wszystkich narodów.

Czujemy, że moc Zmartwychwstałego działa w nas dzięki łasce naszego chrztu. My bowiem, ochrzczeni w mocy Chrystusa, wszedłszy w Jego śmierć i zmartwychwstanie przez sakrament chrztu, nosimy w swoim wnętrzu życie Zmartwychwstałego.

Dzisiaj chciałbym zastanowić się nad sednem przepowiadania Chrystusa o Błogosławieństwach. Słowo „błogosławieni” nie odnosi się jedynie do tych, którzy doświadczają pewnego rodzaju błogosławieństwa pochodzącego od Boga. Błogosławieni są ci, którzy już noszą w sobie to życiodajne ziarno zmartwychwstania, które otrzymaliśmy w Jezusie Chrystusie.

Nic dziwnego, że pierwszym błogosławieństwem są słowa Chrystusa: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie”. Ci, którzy zostali ochrzczeni w Chrystusie, noszą w sobie moc Jego zmartwychwstania. Czują, że skarbu zarodka królestwa niebieskiego, który mamy w sobie, nikt nie może nam odebrać.

Mogą nam wiele odebrać. Mogą zbombardować nasze domy, ukraść całą naszą własność, a nawet wypędzić nas z naszej ziemi. Ale nikt nie będzie w stanie zabrać z naszych serc skarbu, jakim jest zmartwychwstanie Chrystusa.

Natomiast człowiek, który nosi w sercu Zmartwychwstanie Chrystusa jako łaskę chrztu, porównuje wszystko, co posiada, z tym, co otrzymuje, do tego, co już w nim jest i niczego więcej nie potrzebuje. Błogosławieni więc ubodzy w duchu, to znaczy ci, którzy mają w sercu bogactwo Chrystusa zmartwychwstałego. Mogą oni być ubodzy w duchu, ponieważ wszystko inne na tym świecie nigdy nie dorówna cennej wieczności tych, którzy wierzą w Jego zmartwychwstanie. Porównując wszystko, co mamy lub czego nie mamy, z tym, co nosimy w sercu, czujemy się błogosławieni.

Wróg nas zabija, chce zabrać wszystko. Ale my jesteśmy bogaci bogactwem Chrystusa, Jego życiem i zmartwychwstaniem. I chcemy się tym naszym bogactwem podzielić ze wszystkimi. My, Ukraińcy, chcemy dzisiaj żyć tym błogosławieństwem: być ubogimi w duchu, ale bogatymi w Królestwo Niebieskie, które już jest w nas i pośród nas. Dlatego mówimy do siebie i do świata: „Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!”.

Kiermasz e-booków i książek

Niech błogosławieństwo Pana będzie nad wami, ze względu na jego łaskę i miłość do ludzi, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

Tłum. KAI. Tytuł od redakcji Więź.pl

Przeczytaj też: Zmartwychwstanie Chrystusa siłą zwycięstwa Ukrainy

Podziel się

1
2
Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.