Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Abp Szewczuk: Zmartwychwstanie Chrystusa siłą zwycięstwa Ukrainy

Abp Światosław Szewczuk, 2018. Fot. episkopat.pl

Tak jak Jezus trzeciego dnia powstał z grobu, tak trzeciego dnia podnosi On z grobu Ukrainę, niszcząc plany wroga. Przesłanie zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego na obchodzoną wczoraj Wielkanoc obrządku wschodniego.

Chrystus zmartwychwstał! Tym radosnym pozdrowieniem Ukraina pozdrawia dziś swoich synów i córki, a także cały świat.

Wesprzyj Więź.pl

Dziś na Ukrainie obchodzimy największe święto chrześcijańskie – Zmartwychwstanie Chrystusa, Paschę Pana. Obchodzimy je w sześćdziesiątym dniu wojny, którą Rosja sprowadziła na ziemię ukraińską.

Wielkanoc obchodzimy w czasie wojny. Ale ta niebiańska, boska radość zstępuje dziś z nieba na nas, na okaleczone ukraińskie domy, na 10 milionów uchodźców, którzy opuścili swoje rodzinne domy. Przychodzi do tych, którzy bronią ojczyzny swoim ciałem. Naród ukraiński świętuje Wielkanoc.

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego jest świętem wielkiej radości i wielkiej nadziei. Mamy nadzieję jako naród, jako państwo, jako Kościół, ponieważ Chrystus zmartwychwstał w nas i z nami.

Dzisiaj to święto paschalne w szczególny sposób przeżywają dzieci ukraińskie. Czujemy, że z Bożą radością możemy zwyciężyć, możemy pokonać nasz smutek, nasz ból, nasz płacz. A święto Zmartwychwstania Chrystusa jest świętem wielkiego przemienienia, bo tak jak przy pustym grobie Pana, w ten wielkanocny poranek w Jerozolimie, anioł Pański przemienił płacz w radość kobiet niosących mirrę, tak i dzisiaj, śpiewając „Chrystus zmartwychwstał”, nasz Zbawiciel, który zwycięsko wyszedł z grobu, przemienia smutek Ukrainy w pieśń nadziei, zamienia łzy rozpaczy i smutku w łzy radości, bo Chrystus zmartwychwstał!

Ale nawet w ten święty dzień zmartwychwstania nasz wróg nie rezygnuje z prób zabijania Ukraińców na naszej ziemi. Nawet na rosyjskich rakietach, bombach i pociskach, które niosą dziś śmierć naszej ziemi, wróg cynicznie pisze „Chrystus zmartwychwstał!”.

Zmartwychwstanie Chrystusa staje się dzisiaj siłą zwycięstwa Ukrainy. Bo tak jak Chrystus trzeciego dnia powstał z grobu, tak trzeciego dnia podnosi On z grobu Ukrainę, niszcząc plany wroga.

Dziś Ukraina się raduje, a wróg lamentuje. Tak jak wąż jest rozgoryczony, „bo został obalony” – mówi Apostoł. „Zgorzkniało, bo zostało obalone” – mówi św. Jan Chryzostom. „Przyjęło ciało, a natknęło się na Boga. Przyjęło ziemię, a spotkało samo niebo. Przyjęło to, co mogło widzieć, a wpadło w to, czego nie mogło widzieć”. W ten sam sposób nasz wróg upada na Ukrainie z powodu tego, czego nie widział. Nie zobaczył tej wiary i nadziei w moc Bożą, która dzisiaj objawia się w całej pełni i w mocy narodu ukraińskiego.

Pozdrawiam wszystkich w to wielkie święto! Dzisiaj Ukraińcy spontanicznie wołają o zwycięstwo. Kiedy Ukraińcy pozdrawiają się nawzajem zwycięstwem nad wrogiem, z każdą kolejną porażką wroga na polu walki, mówią: „Dzień dobry! Jesteśmy z Ukrainy!”. Ale dziś mówimy całemu światu: „Chrystus Zmartwychwstał! Jesteśmy z Ukrainy!”. I mówimy: On prawdziwie zmartwychwstał! Jesteśmy z Ukrainy!”. Razem z nim ogłaszamy całemu światu jasną radość Paschy Pana.

Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!

Wesprzyj Więź

Niech błogosławieństwo Pana będzie nad wami, ze względu na jego łaskę i miłość do ludzi, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

Tłum. KAI. Tytuł od redakcji Więź.pl

Przeczytaj też: Dzisiaj nikt z nas nie ma prawa milczeć, bo dzisiaj milczenie zabija

Podziel się

1
1
Wiadomość