Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Abp Ryś organizuje zbiórkę na domy dla Ukraińców. „To będzie widomy owoc jubileuszu naszej diecezji”

Abp Ryś podczas Mszy na zakończenie obchodów jubileuszu 100-lecia diecezji łódzkiej. Łódź, 24 kwietnia 2022 r. Fot. Archidiecezja Łódzka

W Łodzi ma powstać osiedle domów dla uciekinierów z Ukrainy. – Potrzebujemy przynajmniej 700 tys. zł. To dużo, ale na respiratory w pandemii zebraliśmy blisko 2 mln, więc może i tym razem nam się uda – mówi abp Grzegorz Ryś.

W łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki odbyły się wczoraj uroczystości kończące jubileusz 100-lecia Diecezji Łódzkiej. Mszy św. przewodniczył metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Wesprzyj Więź.pl

Przed końcowym błogosławieństwem poinformował on o projekcie wybudowania w Łodzi osiedla domów, 10 lub 15 budynków, w których mieliby zamieszkać przybyli z Ukrainy uchodźcy.

– Zachęcam was do hojności na ten cel. Ja jutro wpłacę na subkonto Caritas Archidiecezji Łódzkiej na dwa takie domy oraz wpłyną pieniądze na trzeci od Archidiecezji Łódzkiej. Czy będzie ich więcej, zależy od nas. Potrzebujemy na ten cel przynajmniej 700 tys. zł. To dużo, ale na respiratory w pierwszej fazie pandemii zebraliśmy blisko 2 mln zł, więc może i tym razem nam się uda i pomożemy tym, którzy tego potrzebują. Wierzę, że biskup Wincenty Tymieniecki, który budował domy dla potrzebujących w Łodzi, dziś uśmiecha się w niebie, widząc nasze działanie. To będzie widomy owoc jubileuszu 100-lecia Diecezji Łódzkiej – zaznaczył abp Ryś.

Wyjaśnił też, że gdy już Ukraińcy będą mogli wrócić do ojczyzny, osiedle zostanie przeznaczone dla osób chcących wyjść z kryzysu bezdomności.

Wesprzyj Więź

Każdy, kto chciałby włączyć się w budowę domów, może to zrobić, wpłacając na rachunek: Caritas Archidiecezji Łódzkiej 90-507 Łódź, ul. Gdańska 111 Pekao S.A. V O/Łódź, PLN: 48 1240 1545 1111 0000 1165 5077, EUR: 05 1240 1545 1978 0000 1165 5181, USD: 13 1240 1545 1787 0000 1165 5178, z dopiskiem OSIEDLE SWIFT: PKOPPLPW IBAN Bank Pekao S.A.: PL + numer rachunku, na który chce się wysłać przelew.

Przeczytaj też: Dworzec zmienia. Notatki z Przemyśla

KAI, DJ

Podziel się

1
Wiadomość

Z całym szacunkiem, ale księża wyspecjalizowali sie w zbiórkach pieniędzy na szczytny cel. Wierni dają a Kościół przekazuje – nie wiadomo, ile. Poza tym cały majątek KK w Polsce jest tak ogromny, że sam mógłby coś dać, od siebie. Przecież tyle otrzymał od państwa gruntów, nieruchomości, są zwolnienia podatkowe, jest kasa za religię w szkołach, która miała być na koszt KK, itd.itp. Ja już grosza nie dam na żadne inicjatywy KK. Brak transparencji w dysponowaniu środków pozwala przypuszczać, że nie wszystko jest zgodne z prawem lub że ludzie Kościoła po prostu wydają kasę na własne zbytki.

Kościół jest po to by brać, a nie po to by dawać. Gdyby bp Rys coś dal z majątku Kościoła na najszczytniejszy cel toby go konfratrzy wdeptali w bruk. Bo jeśli jeden da na A, to czemu inny nie powinien dać na rownie szlachetny cel B?
“Kurze oko, księże gardło, co zobaczy to by żarło” jak mawiała moja bardzo pobożna ś.p. babcia….

Gdyby przeczytał Pan komentowany tekst, to znalazłby Pan słowa abp. Rysia: “Ja jutro wpłacę na subkonto Caritas Archidiecezji Łódzkiej na dwa takie domy oraz wpłyną pieniądze na trzeci od Archidiecezji Łódzkiej. Czy będzie ich więcej, zależy od nas”. Czy został wdeptany w bruk przez konfratrów?