Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Okaż miłosierdzie przynajmniej swoim, pomóż zabrać ich ciała”. Zwierzchnik Kościoła Prawosławnego Ukrainy do patriarchy Moskwy

Epifaniusz, zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ukrainy, luty 2022 r. Fot. Православна Церква України

Jeśli nie może Wasza Ekscelencja podnieść głosu przeciwko agresji, to niech chociaż pomoże zabrać ciała żołnierzy rosyjskich, którzy zapłacili życiem za idee „rosyjskiego świata” – pisze metropolita Epifaniusz do patriarchy Cyryla.

Ze zdecydowaną krytyką postawy Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i z prośbą o zabranie ciał rosyjskich żołnierzy, którzy zaatakowali Ukrainę, zwrócił się do patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla zwierzchnik Kościoła Prawosławnego Ukrainy, metropolita kijowski Epifaniusz. Przemówienie ukazało się wczoraj na stronie kierowanego przez niego Kościoła.

Epifaniusz zauważa, że z wypowiedzi Cyryla wynika jasno, iż wspieranie prezydenta Rosji jest dla niego ważniejsze niż troska o ludzi na Ukrainie, z których część przed wojną uważała patriarchę „za swojego duszpasterza”. „Dlatego nie ma sensu prosić Cię o podjęcie skutecznych działań, aby agresja Rosji na Ukrainę ustała natychmiast” – przyznaje Epifaniusz.

Wesprzyj Więź.pl

Wyraża jednak nadzieję, że patriarcha Cyryl znajdzie siły duchowe, aby okazać humanizm i zatroszczyć się przynajmniej o swoich współobywateli.

„Mówimy o ponad trzech tysiącach zabitych rosyjskich żołnierzy, których ciała znajdują się na ziemi ukraińskiej. Władze naszego kraju zwróciły się już do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża z prośbą o ułatwienie powrotu ciał żołnierzy rosyjskich do ojczyzny, aby krewni i przyjaciele mogli się z nimi pożegnać i ich pochować. Niestety, do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi ze strony rosyjskiej” – zaznacza.

„Dlatego apeluję do Waszej Świątobliwości, zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej: okaż przynajmniej miłosierdzie swoim współobywatelom i swojej owczarni” – prosi zwierzchnik ukraińskiej Cerkwi autokefalicznej.

Wesprzyj Więź

„Jeśli nie może Wasza Ekscelencja podnieść głosu przeciwko agresji, to niech chociaż pomoże zabrać ciała żołnierzy rosyjskich, którzy zapłacili życiem za idee «rosyjskiego świata» –  waszego i waszego prezydenta. Niech Pan da Waszej Świątobliwości siłę duchową przynajmniej do tego” – dodaje.

Przeczytaj też: Widmo śmierci motywuje mnie, by podzielić się ze światem. Zwycięstwo będzie nasze!

KAI, DJ

Podziel się

1
1
Wiadomość