Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Franciszek: Niech horror Holokaustu nie zostanie nigdy zapomniany

Wizyta papieża Franciszka w Muzeum Auschwitz-Birkenau 29 lipca 2016 r. Fot. Mazur / cbcew.org.uk

Zagłada nie może się powtórzyć. Budujmy przyszłość, w której godność ludzka nie będzie więcej deptana – mówi papież Franciszek.

Dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Nawiązał do niego papież Franciszek podczas wczorajszej audiencji ogólnej w Watykanie.

„Konieczne jest przypomnienie eksterminacji milionów Żydów i osób różnej narodowości i wyznań. To nieopisane okrucieństwo nie może się więcej powtórzyć” – powiedział.

Wesprzyj Więź.pl

„Apeluję do wszystkich, a zwłaszcza do wychowawców i rodzin, aby sprzyjali wzrastaniu w nowych pokoleniach świadomości horroru tej czarnej karty historii, aby nigdy nie została ona zapomniana. Tak, aby możliwe było budowanie przyszłości, w której godność ludzka nie będzie więcej deptana” – dodał.

W audiencji uczestniczyła Lidia Maksymowicz. Jako dziecko trafiła do Auschwitz i przeżyła. W Polsce ukazały się właśnie jej wspomnienia pt. „Dziewczynka, która nie potrafiła nienawidzić” (Znak).

Wesprzyj Więź

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony jest od 2005 r. w rocznicę wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

KAI, DJ

Przeczytaj też: Szoah, drugi upadek

Podziel się

1
Wiadomość

Trochę szkoda że Franciszek nie wspomni nigdy w rocznicę innych tragedii o holocauście Ormian, których ponad 1.5 mln wymordowali Turcy, o holocauście Polaków, Białorusinów mordowanych masowo przez Niemców, o holocauście całej Europejskiej społeczności Cyganów wymordowanych, tak jak Żydzi, w niemieckich obozach. Od lat trwa stopniowe oczyszczanie z winy Niemców których zastąpili tajemniczy “Naziści”, trwa też a właściwie już się dokonało zawłaszczenie wyjątkowego charakteru męczeńskiej śmierci przez Żydów.