Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Krzyżak: Zdemaskowane oszustwo Marka Lisińskiego jest policzkiem wymierzonym skrzywdzonym

Prezes Fundacji Fundacji „Nie lękajcie się” Marek Lisiński podczas spotkania z papieżem Franciszkiem w Rzymie 20 lutego 2019 r. Fot. Joanna Scheuring-Wielgus / Facebook

Proces przemiany mentalności społecznej, dostrzegania krzywd i właściwej reakcji może zostać znacząco wyhamowany – pisze w „Rzeczpospolitej” Tomasz Krzyżak.

Sąd Apelacyjny w Łodzi orzekł, że Marek Lisiński, były szef „Nie lękajcie się” – fundacji pomagającej skrzywdzonym przez księży – jest osobą niewiarygodną i nie jest w stanie dowieść, że był wykorzystany seksualnie przez duchownego, którego oskarżał. Wyrok zapadł w październiku, uzasadnienie poznaliśmy kilka dni temu dzięki publikacji Onetu.

W swoim komentarzu do sprawy na łamach „Rzeczpospolitej” Tomasz Krzyżak zwraca uwagę: „Nie ma wątpliwości, że przypadek Lisińskiego będzie dla osób negujących lub usiłujących pomniejszać problem wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele koronnym argumentem na potwierdzenie ich tez”. Zdaniem publicysty „proces przemiany mentalności społecznej, dostrzegania tych spraw i właściwej reakcji może zostać znacząco wyhamowany”.

Wesprzyj Więź.pl

Szef działu krajowego „Rzeczpospolitej” przypomina jednocześnie, że „Gazeta Wyborcza” – gdy pisała w 2019 r. o możliwym oszustwie Lisińskiego – dotarła do kilku innych osób, które miały zostać wykorzystane przez tego samego duchownego. „Ksiądz się tego nie wyparł – zaprzeczał tylko wykorzystaniu Lisińskiego. Nie jest wykluczone, że w procesie kanonicznym [stwierdzającym winę duchownego] biskup Piotr Libera brał pod uwagę nie tylko skargi Lisińskiego, ale także ogólną opinię dotyczącą moralności duchownego – a ta, jak wynika z moich rozmów w środowisku płockich księży, nie była i nie jest dobra” – czytamy.

„Faktem bezdyskusyjnym jest, że zdemaskowane ostatecznie oszustwo b. szefa fundacji walczącej z pedofilią w Kościele jest policzkiem wymierzonym ofiarom. Wiele bowiem osób mu ufało, zwracało się do niego po pomoc. On sam – także na politycznych salonach – stał się ikoną walki z pedofilią” – podkreśla Krzyżak.

Wesprzyj Więź

Zauważa też, że osoby skrzywdzone „słuchając dziś triumfów ludzi twierdzących, że pedofilia to atak na Kościół, będą się bały wyjść z ukrycia i opowiedzieć o swojej krzywdzie – będą żyć w przekonaniu, że przecież nikt im nie uwierzy”. „Tymczasem bez nich Kościół nie poradzi sobie z oczyszczeniem. Dlatego dziś – oczywiście wyciągając odpowiednie wnioski ze sprawy – nie wolno dać się zwodzić sceptykom, ale iść do przodu. Nie można się zatrzymywać i zawracać” – zaznacza dziennikarz.

DJ

Przeczytaj też: Życie osób skrzywdzonych przez księży to nieustanna walka

Podziel się

2
Wiadomość

Przede wszystkim jest wyrok Kongregacji Nauki Wiary z 2014 potwierdzający, że krzywdziciel Lisickiego dopuszczał się do aktów pedofilnych. Do tego jest wyrok sądu niższej instancji potwierdzający winę księdza-pedofila. Więc sprawa wcale nie jest rozstrzygnięta, a pokrzywdzona strona może wnieść kasacje. A wyroki sądów po dobrej zmianie nie są w żadnym stopniu wiarygodne. W końcu jest instrukcja z upolitycznionej prokuratury, żeby nie karać księży, a sprawę mógł prowadzić neo-sędzia.

PO i PSL nie łamały prawa unijnego w kwestii niezależności sądownictwa, KRS odpowiadający za nominacje sędziowskie nie był zależny od polityków i nie było nałożonych sankcji przez TSUE. TSUE i ETPCz też potwierdziły upolitycznienie władzy sądowniczej. I nikt nie mówił wprost, żeby nie karać księży.
Nie twierdze że wcześniej sądy były w pełni niezależne, ale porównywanie to co PiS zrobił z sądownictwem do jakichkolwiek rządów III RP jest nadużyciem.

Alez Pan naiwny! Bo to był rząd lewicowy! Rząd, ktory kazde skinienie lewackiej unii realizował ! Niezalezne sądy , Rzeplinski, Gerzdorf z jakiego biura wychodziły? W towarzystie jakis polityków? Z biura PO w towarzystwie politykow PO ! A sedziowe maja byc apolityczni! Do zadnej partii im należeć nie wolno! I teraz mamy wysokie deny pradu i gazu bo to rząd PO podpisał bardzo niekorzystny dla Polski układ klimatyczny. Oraz bardzo niekorzystną umowę z gazpromem odnosnie dostaw gazu. Podpisał Pawlak jesli by ktoś nie pamietał i to rzad prawicowy odzyskał 6mld zł od ruskich za za wysokie ceny gazu w tym kontrakcie zawarte.

Przestań powielać pisowską propagandę.
W Unii dominuje chadecja, czyli centroprawica, niemająca z lewicą wiele wspólnego. No chyba że stosujemy nową definicję “lewactwa”, w której wszystko co na lewo od PiSu i Konfederacji to lewica.
Znowu porównujesz, a we wcześniejszym komentarzu mówiłem, że wszelkie porównania to nadużycie, skoro przed rządami PiSu był wadliwy trójpodział władzy a teraz w ogóle go nie ma.
A ceny prądu są wysokie ze względu na brudną energię pochodzącą w 80% z węgla, a woli na zieloną transformację nie ma skoro kopalnie węgla mają być wygaszone dopiero w 2049 roku. Jak pisowski nierząd dalej się będzie trzymał węgla to ceny energii dalej będą rosły.
A w kwestii gazpromu manipulujesz. Za tą niekorzystną umowę odpowiada towarzysz Jasiński, który w 2006 roku za pierwszego rządu PiSu przygotował tą umowę.

Ale bzdury Pan pisze. Te wystapienia europosłów po wystapieniu Premiera w Brukseli to co to było? Poslowie prawicy czy lewicy atakowali polski rząd
I to Pani Kopacz jako premier rzadu PO I PSL podpisała pakiet klimatyczny i jego zarzadzenia maja byc wprowadzone do 2030roku a nie 49. My nie mielismy po wojnie okazji do rozwoju jak kraje zachodu! I tu jest problem bo dzieki okupacji komunistycznej Polska miala i ma prąd z wegla. A umowe gazowa podpisał Pawlak, mógł nie podpisywac bo przeciez ma zdrowy wzrok i mógł przeczytać co podpisuje prawda? Wiedział , ze ten kontrakt gazowy jest bardzo niekorzystny dla Polski.

W Niemczech wszyscy sędziowie są wybierani przez politykow! Traktat z unią nie daje unii , Brukseli zadnych praw aby wtrącać sie do spraw zwiazanych z z wymiarem sprawiedliwosci! I to jest najwazniejsze! Unia uzurpuje sobie prawa, których nie ma!

~ Tomasz: Niech Pan pozwoli, ze skoryguje panska wypowiedz. W Niemczech nie wszyscy sedziowie sa wybierani przez politykow, tylko sedziowie do Trybunalu Konstytucyjnego. I tu lezy piec pogrzebany: ci sedziowie sa wybierani tak przez partie rzadzace jak i opozycje. Czyli obie strony musza ze soba uzgodnic, kto bedzie sprawowal urzad w Trybunale Konstytucyjnym. Niech Pan to sobie teraz u nas nad Wisla wyobrazi…

Panie Konradzie :”Kandydatów na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego przedstawia:

grupa co najmniej 50 posłów
lub Prezydium Sejmu (art. 5 ust. 4 zd. 1 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym; art. 30 ust. 1 zd. 1 regulaminu Sejmu).”
Czyli opozycja rowniez moze wskazac swego kandydata do TK w Polsce. Ma wiecej niz 50 posłów.

Znowu powielasz pisowską propagandę. Premier występował 30 minut, a miał zaplanowane 5 minut i bronił w nim oblężonej twierdzy jak to biedna Polska jest atakowana prze Unie. Więc to nie był atak tylko merytoryczna krytyka.
A więc z pakietem klimatycznym to kolejne zobowiązanie z którego Polska się nie wywiązuje i kolejny przedmiot do ukarania przez TSUE. Polska jest państwem rozwiniętym i skoro Polskę stać na 500+ i najniższy w Unii wiek emerytalny to stać też ją na wypełnienie zobowiązań klimatycznych, które sama zaakceptowała i odejście od węgla.
Wpolityce jako źródło xD. To propagandowa gadzinówka, która przez pracowników Uniwersytetu Oksfordzkiego jest uznana za źródło śmieciowych newsów.

Non stop premierowi przewodniczacy europarlamentu przerywał! Az zareagowal Pan Premier mówiąć PROSZĘ MI NIE PRZERYWAĆ. W 5min szef panstwa unijnego ma powiedziec to co ma do powiedzenia? To byla kpina europarlamentu!

Tam nie bylo mowy o żadnej pedofilii, chłopacy, których molestował ksiądz to byli nastolatkowie ( czyli co to oznacza?) i nie były to żadne gwałty o jakie oskarżył tego księdza Lisinski. Dziwne, że wszyscy powołują sie na sąd kościelny XD

Od kiedy to wykorzystywanie nastolatkow w jakiejkolwiek formie jest legalne Panie Alan? Kogo Pan broni?

Jeśli sprawa Lisińskiego pozwala dziś stawiać znak zapytania, także w złej wierze, przy innych przypadkach, to tylko dlatego, że ci, którzy walczyli o prawdę, dla przeciwwagi pójścia w zaparte hierarchii nie dopuszczali jakichkolwiek wątpliwości, a nawet je tłumili. Temu służyło zadekretowanie przez media, w tym tu na łamach Więzi, że każdy oskarżyciel ma rację, że wypytywanie ofiar o prawdę jest opowiadaniem się za tuszowaniem pedofilii. Jakiś czas temu zapytałem tu, co zrobicie, jak się pojawi wcześniej czy później przypadek fałszywego oskarżenia. Bo rzuca to cień na wiarygodność ustaleń opartych tylko o słowa, bo o inne dowody trudno. Powyższa obrona błędu w wykonaniu red.Krzyżaka i jak rozumiem przyjmowania przez Więź źle służy wykorzenieniu pedofilii, chociaż wyjątkowych zasług Więzi nie przekreśla.

Na wzór artykułów śledczych ws. tuszowania nadużyć ks.Dymera potrzebne jest rozliczenie działań kurii płockiej. Gazeta Wyborcza ustaliła że:
1. Jeden z sędziów tak bardzo bał się być niezależny, że Lisiecki napisał o nim do znajomego: “Widzę że ten pan w koloratce w Kurii jest tak wystraszony, że wszystko spełni, bym tylko nie poszedł do prasy.”
2. “Wyrok zapada, mimo iż nie został przesłuchany ani jeden świadek z ośmiu zgłoszonych przez księdza. [Napisano] w uzasadnieniu wyroku, że to dlatego, że się nie stawili. [Tymczasem] nie stawili się, bo nikt ich nie wezwał.”
3. Sąd “nie przeprowadza też konfrontacji powoda z pozwanym.”
De facto, ten wyrok to “mord” sądowy. Lepiej by rozliczali to nie obrońcy Kościoła przed niesłusznymi atakami, a ci, co walczą o prawdę. Znajdą się tacy?

Panie Piotrze, czuję się zwolniony z odpowiedzi na Pański zarzut, iż na łamach “Więzi” “zadekretowano, że każdy oskarżyciel ma rację”, ani też na pytanie, “co zrobimy, jak się pojawi wcześniej czy później przypadek fałszywego oskarżenia” – ponieważ wielokrotnie już Panu na tym forum w tych właśnie kwestiach odpowiadałem. Rozumiem, że jest Pan bardziej przywiązany do swoich myśli niż do moich odpowiedzi, ale wypadałoby je wziąć pod uwagę, skoro ponownie stawia Pan zarzuty z tak grubej rury.

Nie, jednak Pan odpowiedział podtrzymując poprzednie stanowisko. Doceniam spokojną odpowiedź na nieprzyjemne pytania. Zostanę jednak przy swoim. Wartością samą w sobie tego forum jest możliwość takiej wymiany zdań. To, że redaktor naczelny czuje się zobowiązany odpowiadać czytelnikom i bronić swojej linii jest niebywałe i zasługujące na powszechne uznanie. Może wyznacza Pan standard, do którego kiedyś wszyscy będą szlusować? Oby tak było.

Nie rozumiem, czego dotyczy pierwsze “Nie” w powyższej odpowiedzi.
Mnie nie dziwi, że Pan obstaje przy swoim. To oczywiste. Pytam tylko, czy pamięta Pan odpowiedzi już tu przeze mnie udzielane na te same Pańskie pytania.

Panie Piotrze, Więź nie jest tu głównym problemem, a dziennikarskie śledztwa red. Nosowskiego (Szczecin, Kalisz), red. Białkowskiej (ks. Godawa) są bardzo solidne. Problem jest w tym, że w Polsce prawie nie ma innych mediów katolickich, które rzetelnie zajęłyby się tematem. Oddajemy trudny problem mediom mało przyjaznym Kościołowi i mamy obraz Kościoła – gniazda pedofilii.

Jakich naduzyć ks… Dymera? Wykorzystania ponad 100 chłopców!! I do zadnego rozliczenia kurii w Polsce nie dochodzi! Bo biskupi mają bryłę lodu zamiast serca! Ewangelia ich nie obowiązuje ! Tylko władza i szmal !

Zamiast zwrócic uwage na błąd w wierzeniu każdej ” ofierze” bez wyroku sądu to lepiej zalic sie, że teraz to będzie oręz w ręku przeciwników. Tak i dobrze się stało, może teraz będzie mniej hien?

A skad Pan wie , ze nie zostali wykorzystani? I co Pan wie o zyciu takich osób? Jak zyją, jakie ogromne szkody w ich psychice to wydarzenie spowodowało? Czy mają za co żyć? Czy mają na leki, ktore muszą brać nie ze swojej winy? Czemu Koscioł we Francji sprzedaje swe nieruchomosci aby wypłacać takim osob odszkodowania? A w Polsce , kraju Sw JPII to jest nadal niemozliwe!