Jesień 2022, nr 3

Zamów

Czy kara może być lekarstwem?

Prof. Michał Królikowski. Fot. kmd.legal

Aby kara była częścią procesu resocjalizacji, musi być racjonalna, czyli nie może być zbyt wysoka, choć dyskusje o tym, co to właściwie oznacza, nadal trwają. Ponadto samo oddziaływanie karą nie wystarczy, potrzebne są programy terapeutyczne, a ich dostępność, a przede wszystkim możliwość efektywnej realizacji jest ograniczona. Rozmowa z Michałem Królikowskim.

Ewa Buczek: W jakiej sytuacji znajduje się osoba, która właśnie została skazana na karę pozbawienia wolności? Czy do życia za kratami można się jakoś przygotować?

Michał Królikowski: Trzeba wpierw zaznaczyć, że system wymiaru sprawiedliwości dysponuje dużą paletą reakcji na fakt popełnienia przestępstwa i jedynie część z nich zakłada użycie kary pozbawienia wolności. Co więcej, jest bardzo wiele konfiguracji, w których pojawi się wyrok – od orzeczenia sądu w wyniku sporu, przez dobrowolne poddanie się karze, odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, aż do postaci próby (tzn. kara pozbawienia wolności efektywnie będzie wykonywana, kiedy skazany ponownie dopuści się naruszenia prawa). Niemniej tam, gdzie skazanie jest wynikiem procesu, stanowi ono zawsze jakiegoś rodzaju zaskoczenie – co do faktu samego skazania, a nie uniewinnienia, czy wysokości orzeczonej kary.

Jeśli to wyrok sądu pierwszej instancji, to jeszcze potem najczęściej jest apelacja i postępowanie przed sądem drugiej instancji; dopiero potem pojawia się prawomocne rozstrzygnięcie, po którym można dodatkowo złożyć wniosek o odroczenie lub wstrzymanie wykonania kary albo wnieść kasację. To wszystko trwa i trzyma oskarżonego w stanie dużej niepewności co do jego dalszych losów.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”,
    z bezpłatną dostawą w Polsce (poczynając od aktualnego numeru)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)
  • W tym samym czasie: bieżące numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, możesz wybrać prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
  • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, możesz wybrać prenumeratę sponsorską.

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.