Maria Mocy Pełna i nowa religijność duchowa

Lato 2022, nr 2

Zamów

Człowiek, który trzęsie się z zimna, jest jeszcze w dobrym stanie

Las przy granicy polsko-białoruskiej, listopad 2021. Fot. Natalia Budzyńska

Słyszałam, że w puszczy pełno jest ludzkich ciał, i nie uwierzyłam. Potraktowałam tę informację jako przesadę, która ma określone zadanie: wstrząsnąć, przestraszyć, przestrzec. Ale kiedy słyszę to samo od mieszkanki strefy, zaczynam brać taką możliwość na serio. W puszczy nie da się długo przeżyć.

1.

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Jedziemy z M. przez ciemny las. Mamy za sobą siódmą godzinę podróży, jesteśmy na ostatniej prostej, zapadł już zmrok. Myślę sobie i głośno to mówię, że w tym lesie są ludzie. Wyobraź to sobie, jedziemy w ciepłym samochodzie, mamy cały bagażnik batonów proteinowych, a do tego pijemy sobie ciepłą kawę w tekturowym kubku, zaraz dojedziemy i zakopiemy się w kołdrze z kieliszkiem wina i laptopem na kolanach, a w lesie obok drogi żyje człowiek w zupełnie innym świecie. No i rzeczywiście. Był tam. Czytamy o nim w porannej prasówce.

2.

Mój wyjazd „na granicę” miał wyglądać zupełnie inaczej. Pozazdrościłam mojej córce, która szła do lasu, a potem płakała ze szczęścia, gdy dostała wiadomość od „swojego” Syryjczyka, że jest bezpieczny w Holandii. Nie chciałam siedzieć bezczynnie. Musiałam coś zrobić, wyciągnąć przybyszów za rękę, przytulić, poczęstować uśmiechem, dać siebie.

Najpierw odbiłam się o mur konspiracji: nikt nie odpowiadał na moje maile z propozycją pomocy. Nikt mnie nie chciał. Miejsce baz pomocowych owiane jest tajemnicą, sposób organizacji również, żaden obcy człowiek z zewnątrz w struktury nie wniknie. Niektórzy mówią, że to elitarna działalność, dostępna tylko dla wybranych. Inni, że konspiracja jest potrzebna, żeby chronić ludzi w lesie.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”,
    z bezpłatną dostawą w Polsce (poczynając od aktualnego numeru)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)
  • W tym samym czasie: bieżące numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, możesz wybrać prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
  • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, możesz wybrać prenumeratę sponsorską.

Podziel się

12
4
Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.