Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Mały cud”. W Lublinie zakony pomogą uchodźcom

Lublin, wrzesień 2018. Fot. HubertPhotographer / Pixabay

Chodzi o 30 osób z Etiopii, Kuby, Białorusi i Afganistanu, którym zakony zapewnią mieszkania. Pobyt przybyszów w Polsce sfinansują biskupi, m.in. kard. Kazimierz Nycz.

Ks. Mieczysław Puzewicz, duszpasterz osób wykluczonych w archidiecezji lubelskiej i szef lubelskiego Centrum Wolontariatu, przekazał podczas niedzielnej Gali Wolontariatu w Lublinie, że polskie zakony przyjmą kilkudziesięciu uchodźców przebywających obecnie w ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce.

Wesprzyj Więź.pl

Wśród przybyszów są rodziny z dziećmi i osoby samotne, pochodzą z Etiopii, Kuby, Białorusi i Afganistanu. Na razie jest ich blisko 30 osób. Przechodzą procedurę azylową, dostały zgodę na zamieszkanie poza ośrodkiem.

Miejsca dla uchodźców udostępniły siostry białe, nazaretanki, franciszkanki misjonarki Maryi, ojcowie biali oraz osoby prywatne. Środki na utrzymanie przybyszów przekazali czterej biskupi, m.in. kard Kazimierz Nycz i lubelski biskup pomocniczy Adam Bab.

– Uważam za mały cud to, że w ciągu dwóch dni znalazło się 40 miejsc – mówi portalowi Interia.pl ks. Puzewicz.

Wesprzyj Więź

„Wznoszenie barier nie rozwiąże się problemów, można to zrobić tylko przez połączenie sił w trosce o innych, stawiając na pierwszym miejscu niepodważalną wartość życia każdej osoby” – tłumaczył w niedzielę na wyspie Lesbos papież Franciszek.

KAI, DJ

Przeczytaj też: „Solidarność” staje się martwym słowem, jeśli odwracamy się od potrzebujących

Podziel się

8
Wiadomość