Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Franciszek: Migranci są traktowani jak pionki na szachownicy

Papież Franciszek. Fot. Alfredo Borba / Wikimedia Commons

Im więcej istnieje legalnych dróg migracji, tym mniej prawdopodobne, że migranci zostaną wciągnięci w przestępcze sieci handlarzy ludźmi – pisze papież Franciszek.

Papież Franciszek przygotował przesłanie do obchodzącej 70-lecie istnienia Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji. Jego słowa odczytał wczoraj na tym forum sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

Wesprzyj Więź.pl

„W debacie na temat migracji tak naprawdę nie chodzi o migrantów. Albo raczej, nie dotyczy wyłącznie migrantów: dotyczy nas wszystkich, przeszłości, teraźniejszości i przyszłości naszych społeczeństw” – podkreślił papież.

Jego zdaniem „nie powinniśmy być zaskoczeni liczbą migrantów, ale raczej podchodzić do nich wszystkich jak do osób, widzieć ich twarze i słuchać ich historii, starając się odpowiedzieć najlepiej jak potrafimy na ich szczególną sytuację osobistą i rodzinną”. Franciszek przestrzegał przy tym, by unikać „bardzo powszechnej dziś pokusy: wyrzucania wszystkiego, co kłopotliwe”.

Przypomniał też, że „w większości głównych tradycji religijnych, w tym w chrześcijaństwie, znajdujemy nauczanie, które zachęca nas do traktowania innych tak, jak chcielibyśmy, aby oni nas traktowali, oraz do miłowania bliźniego jak siebie samego”.

„Często słyszymy o tym, co państwa robią, aby przyjąć migrantów. Ale równie ważne jest pytanie: jakie dobrodziejstwa przynoszą migranci wspólnotom, które ich przyjmują i jak je ubogacają?” – stwierdził.

Za „godny ubolewania” papież uznał fakt, że „migranci są coraz częściej wykorzystywani jako karty przetargowe, jako pionki na szachownicy, ofiary rywalizacji politycznej”. „Poza politycznymi i prawnymi aspektami sytuacji nieuporządkowanych nie wolno nam nigdy tracić z oczu ludzkiego oblicza migracji oraz faktu, że poza geograficznymi podziałami granic jesteśmy częścią jednej ludzkiej rodziny” – zastrzegł.

„Rozpacz i nadzieja zawsze zwyciężają nad polityką restrykcyjną. Im więcej istnieje dróg legalnych, tym mniej prawdopodobne jest, że migranci zostaną wciągnięci w sieci przestępcze handlarzy ludźmi lub będą narażeni na wyzysk i nadużycia podczas przemytu” – czytamy w przesłaniu.

W ocenie Franciszka „wspólnota międzynarodowa musi pilnie zająć się warunkami, które prowadzą do nielegalnej migracji, dzięki czemu migracja stanie się świadomym wyborem, a nie rozpaczliwą koniecznością”.

„Migracja to nie tylko opowieść o migrantach, ale także o nierównościach, rozpaczy, degradacji środowiska, zmianie klimatu, ale także o marzeniach, odwadze, studiach za granicą, łączeniu rodzin, nowych możliwościach, bezpieczeństwie i ochronie oraz ciężkiej, ale godnej pracy” – podkreślił papież.

Wesprzyj Więź

Zapewnił również, że „Kościół katolicki i jego instytucje, zakorzenione w swoim wielowiekowym doświadczeniu, będą kontynuować swoją misję przyjmowania, ochrony, promocji i integracji osób przemieszczających się”.

KAI, DJ

Przeczytaj też: Niemy głos mizara w Bohonikach

Podziel się

2
Wiadomość

Społeczność międzynarodowa winna tworzyć i dysponować specjalnym funduszem migracyjnym na rzecz Migrantów, w celu zapewnienia im pomocy w tworzeniu godnych warunków bytowych w wybranych przez nich miejscach.