Wiosna 2023, nr 1

Zamów

Franciszek do migrantów: Jestem blisko was

Papież Franciszek podczas Kongresu Eucharystycznego 12 września 2021 r. w Budapeszcie. Fot. Magyar Kurír / katolikus.hu

Niech zrozumienie i dialog w końcu wezmą górę nad instrumentalizacją i ukierunkują wysiłki władz na rozwiązania, które uszanują człowieczeństwo migrantów – apelował wczoraj papież Franciszek.

Wczoraj po modlitwie „Anioł Pański” w Watykanie papież Franciszek upominał się o los migrantów na granicach Europy, w tym na granicy polsko-białoruskiej.

– Pomyślmy o tym, jak wielu migrantów jest narażonych także w tych dniach na bardzo poważne niebezpieczeństwa, jak wielu traci życie na naszych granicach. Odczuwam smutek na wieść o sytuacji, w której wielu z nich się znajduje, myślę o tych, którzy zginęli w Kanale La Manche, o tych na granicach Białorusi, z których wielu to dzieci, o tych, którzy utopili się w Morzu Śródziemnym – zaznaczył.

Migrantów zapewnił o modlitwie oraz swojej serdeczności. – Wiedzcie, że jestem blisko was. Trzeba się modlić i czynić. Dziękuję wszystkim instytucjom, zarówno Kościoła katolickiego, jak i innych, zwłaszcza Caritas poszczególnych krajów, i tym wszystkim, którzy angażują się w łagodzenie cierpień osób w potrzebie – mówił papież.

Ponowił też apel „do wszystkich, którzy mogą przyczynić się do rozwiązania problemów migracyjnych, a zwłaszcza władz cywilnych i wojskowych, aby zrozumienie i dialog w końcu wzięły górę nad wszelkiego rodzaju instrumentalizacją, by ukierunkowały wolę i wysiłki na rozwiązania, które uszanują człowieczeństwo tych osób”.

– Pamiętajmy o migrantach oraz ich cierpieniach. Pomódlmy się za nich w milczeniu – dodał na koniec.

Wesprzyj Więź

O otwarcie serc na uchodźców Franciszek apelował też w czwartek podczas spotkania z młodzieżą ze Scholas Occurrentes. – Uchodźca to nie turysta, który przyjechał zwiedzać dany kraj, ale ktoś, kto ucieka ze swej ojczyzny i ryzykuje życie – tłumaczył.

KAI, DJ

Przeczytaj też: Niemy głos mizara w Bohonikach

Podziel się

1
Wiadomość

Komentarze (2)

Papież może sobie gadać, że uchodźca to nie turysta – Polska wie swoje. W Polsce bp Krzysztof Zadarko, skadinąd jeden z nielicznych sprawiedliwych, jest oficjalnie… pełnomocnikiem Episkopatu ds. migracji, turystyki i pielgrzymek (!)
Gdzie Rzym, a gdzie Krym?

Widać wyraźnie, że Franciszek nie chce poważnie włączyć się w tę trudną debatę, bo nie odwołuje się do rozumu, tylko do emocji. Nosi mnie, by napisać złośliwy komentarz, no ale trudno, Ojcu Świętemu należy się szacunek (i nie tylko jemu).

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.