Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Przemoc wobec kobiet jest bluźnierstwem przeciwko Bogu”

Stosunek do przemocy, jakiej doświadczają kobiety, stanowi weryfikację poziomu człowieczeństwa oraz rozwoju cywilizacyjnego społeczeństw – mówi ks. Juan Antonio Cruz Serrano, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Państw Amerykańskich.

W trakcie obrad Stałej Rady Organizacji Państw Amerykańskich z okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet stały obserwator Stolicy Apostolskiej, ks. Juan Antonio Cruz Serrano, stwierdził w swoim wystąpieniu, że jest to dzień refleksji nad ranami, jakie ten problem zadaje całej ludzkości. „Nie możemy stać bezczynnie w obliczu tak wielu przypadków przemocy wobec kobiet” – powiedział duchowny.

Wesprzyj Więź.pl

Zaznaczył, że przemoc wobec kobiet i dziewcząt nie tylko niszczy i rani ich życie, ale także całe społeczeństwo, w którym występuje. Przemoc seksualna, która pozostaje jedną z najczęstszych form przemocy wobec nich, jest – jak tłumaczył – konsekwencją kultury, w której kobiety są uprzedmiotawiane. Zwrócił też uwagę, że w regionie obu Ameryk handel ludźmi dotyka głównie właśnie kobiety i dziewczęta, które potem przeznaczane są na handel seksualny.

Według przedstawiciela Stolicy Apostolskiej trzeba kontynuować działania w wymiarze międzynarodowym. „Przemoc, jakiej doświadczają kobiety, stanowi weryfikację poziomu człowieczeństwa i rozwoju cywilizacyjnego społeczeństwa, narodu i każdej osoby” – podkreślił.

Ks. Serrano zapewnił o zaangażowaniu Stolicy Apostolskiej, która poprzez swoje instytucje i dzieła promuje wyjątkowy i niezastąpiony wkład kobiet w życie społeczne oraz ich godność. Wzywa także do dalszej współpracy, aby państwa półkuli zachodniej prowadziły kampanie uwrażliwiające na godność kobiet, na zwalczanie ich uprzedmiotowienia oraz eliminowanie bezkarności wobec aktów przemocy. „Każda forma przemocy zadawana kobiecie jest bluźnierstwem przeciwko Bogu, który narodził się z kobiety” – powiedział ks. Serrano, przytaczając na zakończenie papieskie słowa.

Wesprzyj Więź

Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet ogłosiło w 1981 roku Pierwsze Forum Środowisk Kobiecych Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Data przypada na upamiętnienie zamordowania trzech sióstr Mirabal 25 listopada 1960 r. za dyktatury Rafaela Trujillo na Dominikanie. Inicjatywa została także poparta przez ONZ i UE.

Przeczytaj też: Coś, co przeradza się w przemoc, to nie jest miłość

KAI, DJ

Podziel się

3
Wiadomość

Niech kościół zacznie od Siebie, to najtrudniejsze, chcesz zmian, zacznij od Siebie. Niech kler katolicki zajmie się przemocą seksualną w swoim otoczeniu, w prowadzonych przez siebie misjach, dziełach i instytutach, jak zaczną jawnie zwalczać i piętnować przemoc seksualną u Siebie w swoich strukturach i dziełach. Odnoszę wrażenie, że hierarchowie kościoła mają jakąś obsesję na temat seksu. Osoby nie umiejące nawiązać relacji z drugą płcią “chowają” się bezpiecznie w “murach”, strukturach kościoła i tutaj jest podstawy problem. Kościół ma z tym problem od samego początku, mizoginizm w kościele, a zwłaszcza w polskim kościele to wielki problem. Od seksu, są rodzice i lekarze w tym seksuolodzy. Jeśli ktoś nie radzi sobie z tym problemem to pomoże lekarz seksuolog a z przemocą w tym seksualną organy sprawiedliwości – prokurator, sąd. Nie pamiętam aby Chrystus mówił o seksie a może się mylę?