Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kard. Schönborn: Wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej rozgrywane cynicznie i bezwstydnie

Kard. Christoph Schönborn, metropolita Wiednia. Fot. Mazur/catholicnews.org.uk

Uchodźcy są brutalnie wykorzystywani jako zabawka białoruskiego władcy – pisze kard. Christoph Schönborn.

Metropolita Wiednia kard. Christoph Schönborn skrytykował prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę i jego politykę wobec uchodźców z Bliskiego Wschodu w piątkowym felietonie na łamach dziennika „Heute”.

„To, co dzieje się obecnie na granicy między Białorusią a Unią Europejską, jest cyniczne i bezwstydne” – napisał austriacki hierarcha. Jego zdaniem kalkulacja Łukaszenki jest prosta: „Grozi on Unii Europejskiej nowym napływem uchodźców, aby uzyskać to, czego od niej żąda”.

Problem, zaznaczył kardynał, polega na tym, że konsekwencje działań prezydenta Białorusi ponoszą uchodźcy: „Ci ludzie są brutalnie wykorzystywani jako zabawka władcy. Są używani jako środek nacisku, są popychani tam i z powrotem jak rzeczy” – zauważył.

Metropolita Wiednia ze zrozumieniem odniósł się do postawy władz Unii Europejskiej, które w jego ocenie nie poddają się grze Łukaszenki. Jak dodał, nadszedł jednak czas, by podjąć wysiłki w celu znalezienia rozwiązania humanitarnego, bowiem osoby na granicy zostały zdradzone.

Wesprzyj Więź

Na koniec kard. Schönborn z goryczą przyznał, zwracając się do uchodźców uwięzionych między Białorusią a Polską: „Boli mnie, że nie mogę wam pomóc”.

KAI, DJ

Przeczytaj też: Mówimy o reżimie, który na oczach całego świata morduje własnych obywateli

Podziel się

Wiadomość