Jesień 2021, nr 3

Zamów

Kościół w Hiszpanii wypłaca skrzywdzonym odszkodowania. Zapłacił już sumie 2 mln euro

Obecny przewodniczący hiszpańskiego episkopatu kard. Juan José Omella Omella (drugi z prawej), obok niego (w garniturze) Carles Puigdemont, ówczesny przewodniczący Generalitat de Catalunya, kwiecień 2016. Fot. Generalitat de Catalunya / Wikimedia Commons

Skrzywdzonych jest minimum 945 osób, winę udowodniono do tej pory 173 przedstawicielom Kościoła.

Kościół katolicki w Hiszpanii wypłacił skrzywdzonym przez swoich przedstawicieli co najmniej 2 mln euro odszkodowań – wynika z ustaleń dziennika „El País”. Sprawy, w których skazani zostali ludzie Kościoła, dotyczyły księży diecezjalnych, członków zgromadzeń zakonnych i świeckich pracowników instytucji kościelnych.

Według gazety, która prowadzi własne śledztwo w tej sprawie, od 2001 zarzuty o wykorzystanie seksualne małoletnim postawiono 220 przedstawicielom hiszpańskiego Kościoła, winę potwierdzono w przypadku 173 osób. Tylko w ubiegłym roku dla 25 rodzin dzieci krzywdzonych kiedyś w katalońskich szkołach prowadzonych przez zakon marystów zasądzona suma odszkodowania wyniosła 353 tys. euro.

Dziennikarze gazety zwracają uwagę, że jedną z pierwszych kar orzeczonych w XXI w. w sprawach wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele nałożono na jezuitów z Salamanki. Proces dotyczył krzywdy jednego z uczniów szkoły prowadzonej przez zakon, który uczęszczał do niej w latach 80.

Z szacunków „El País” wynika, że dotychczasowa liczba skrzywdzonych w hiszpańskim Kościele – w sprawach potwierdzonych w toku dotychczasowych śledztw – wynosi 945 osób.

Świąteczna promocja Wydawnictwa Więź

Przypomnijmy. Odszkodowania wypłaca też m.in. francuski episkopat. Tamtejsi biskupi zdecydowali ostatnio, że jeśli będzie trzeba, sprzedadzą dobra kościelne swoich diecezji.

KAI, DJ

Przeczytaj też: Zostały zgliszcza. Kościół po francuskim raporcie o wykorzystywaniu seksualnym

Podziel się

2
1
Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.