Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kościół w Hiszpanii wypłaca skrzywdzonym odszkodowania. Zapłacił już sumie 2 mln euro

Obecny przewodniczący hiszpańskiego episkopatu kard. Juan José Omella Omella (drugi z prawej), obok niego (w garniturze) Carles Puigdemont, ówczesny przewodniczący Generalitat de Catalunya, kwiecień 2016. Fot. Generalitat de Catalunya / Wikimedia Commons

Skrzywdzonych jest minimum 945 osób, winę udowodniono do tej pory 173 przedstawicielom Kościoła.

Kościół katolicki w Hiszpanii wypłacił skrzywdzonym przez swoich przedstawicieli co najmniej 2 mln euro odszkodowań – wynika z ustaleń dziennika „El País”. Sprawy, w których skazani zostali ludzie Kościoła, dotyczyły księży diecezjalnych, członków zgromadzeń zakonnych i świeckich pracowników instytucji kościelnych.

Wesprzyj Więź.pl

Według gazety, która prowadzi własne śledztwo w tej sprawie, od 2001 zarzuty o wykorzystanie seksualne małoletnim postawiono 220 przedstawicielom hiszpańskiego Kościoła, winę potwierdzono w przypadku 173 osób. Tylko w ubiegłym roku dla 25 rodzin dzieci krzywdzonych kiedyś w katalońskich szkołach prowadzonych przez zakon marystów zasądzona suma odszkodowania wyniosła 353 tys. euro.

Dziennikarze gazety zwracają uwagę, że jedną z pierwszych kar orzeczonych w XXI w. w sprawach wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele nałożono na jezuitów z Salamanki. Proces dotyczył krzywdy jednego z uczniów szkoły prowadzonej przez zakon, który uczęszczał do niej w latach 80.

Z szacunków „El País” wynika, że dotychczasowa liczba skrzywdzonych w hiszpańskim Kościele – w sprawach potwierdzonych w toku dotychczasowych śledztw – wynosi 945 osób.

Wesprzyj Więź

Przypomnijmy. Odszkodowania wypłaca też m.in. francuski episkopat. Tamtejsi biskupi zdecydowali ostatnio, że jeśli będzie trzeba, sprzedadzą dobra kościelne swoich diecezji.

KAI, DJ

Przeczytaj też: Zostały zgliszcza. Kościół po francuskim raporcie o wykorzystywaniu seksualnym

Podziel się

2
1
Wiadomość