Zima 2022, nr 4

Zamów

Ks. Boniecki: Los uchodźców nikogo nie interesuje, a przecież sami kiedyś byliśmy przybyszami

Ks. Adam Boniecki, 2017. Fot. Adam Walanus / adamwalanus.pl

Czego możemy oczekiwać od osób koczujących przy granicy? Że widząc 15 tysięcy uzbrojonych Polaków zawrócą, kupią powrotne bilety i odlecą do krajów, z których uciekli? – pyta ks. Adam Boniecki na stronie „Tygodnika Powszechnego”.

Na stronie „Tygodnika Powszechnego” 12 listopada ukazał się tekst ks. Adama Bonieckiego pt. „Człowiek z łopatą”. Dotyczy sytuacji osób koczujących na polsko-białoruskiej granicy.

Ks. Boniecki przypomina, że jako Polacy sami kiedyś byliśmy przybyszami. „Pamiętam choćby ośrodki dla polskich uchodźców we Włoszech, w Latinie i Kapui. Pamiętam młodych ludzi z Polski, jak w morderczym upale, na skrzyżowaniach większych ulic Rzymu, rzucali się na samochody z ofertą umycia zakurzonej szyby” – wspomina.

Zwraca uwagę, że 8 listopada „oglądaliśmy w rządowej TVP filmy z dużymi grupami uchodźców na białoruskiej drodze lub w lesie, i ten filmik: zbliżenie na człowieka, który, z zaciętą twarzą, łopatą niszczy żyletkowe zasieki i gniewnie grozi polskiemu strażnikowi, kierującemu ku jego twarzy strumień gazu łzawiącego”. „Powtarzalność (przez cały poniedziałek i we wtorek rano) tego jednego, jedynego ujęcia budzi podejrzenie, że być może ci atakujący naszą granicę uchodźcy są w swej masie raczej spokojni. Przecież gdyby było więcej takich jak ten z łopatą, to rządowi (i wojskowi) operatorzy nie omieszkaliby ich sfilmować i pokazać publiczności…” – zauważa.

Więź, zima 2022

„Ikony ikonami, a ludzie, którzy podjęli dramatyczną decyzję opuszczenia swojego kraju, cierpią” – podkreśla duchowny. „Pytam, czego możemy od nich oczekiwać? Że widząc 15 tysięcy uzbrojonych Polaków zawrócą, kupią powrotne bilety i odlecą do krajów, z których uciekli? Wiemy, że nie, bo białoruskie służby nie pozwolą im zawrócić. Gdzie mają iść? Ich los nikogo nie interesuje. Unia, NATO, nasz rząd, wszyscy wielcy nie martwią się o nich, ale o granice” – zaznacza ks. Boniecki.

DJ

Przeczytaj też: Prawa człowieka nie mają koloru skóry czy paszportu, nie ulatniają się na granicy

Podziel się

7
Wiadomość

Komentarze (2)

My nie byliśmy uchodźcami. My byliśmy krzewicielami Cywilizacji Białego Człowieka, Cywilizacji Życia oraz Nauk Jana Pawła II.
Dlatego tylu Polaków mogło głosować za brexitem.
Uchodźcy to zawsze Zupełnie Inni.

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.