Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Ks. Boniecki: Los uchodźców nikogo nie interesuje, a przecież sami kiedyś byliśmy przybyszami

Ks. Adam Boniecki, 2017. Fot. Adam Walanus / adamwalanus.pl

Czego możemy oczekiwać od osób koczujących przy granicy? Że widząc 15 tysięcy uzbrojonych Polaków zawrócą, kupią powrotne bilety i odlecą do krajów, z których uciekli? – pyta ks. Adam Boniecki na stronie „Tygodnika Powszechnego”.

Na stronie „Tygodnika Powszechnego” 12 listopada ukazał się tekst ks. Adama Bonieckiego pt. „Człowiek z łopatą”. Dotyczy sytuacji osób koczujących na polsko-białoruskiej granicy.

Ks. Boniecki przypomina, że jako Polacy sami kiedyś byliśmy przybyszami. „Pamiętam choćby ośrodki dla polskich uchodźców we Włoszech, w Latinie i Kapui. Pamiętam młodych ludzi z Polski, jak w morderczym upale, na skrzyżowaniach większych ulic Rzymu, rzucali się na samochody z ofertą umycia zakurzonej szyby” – wspomina.

Wesprzyj Więź.pl

Zwraca uwagę, że 8 listopada „oglądaliśmy w rządowej TVP filmy z dużymi grupami uchodźców na białoruskiej drodze lub w lesie, i ten filmik: zbliżenie na człowieka, który, z zaciętą twarzą, łopatą niszczy żyletkowe zasieki i gniewnie grozi polskiemu strażnikowi, kierującemu ku jego twarzy strumień gazu łzawiącego”. „Powtarzalność (przez cały poniedziałek i we wtorek rano) tego jednego, jedynego ujęcia budzi podejrzenie, że być może ci atakujący naszą granicę uchodźcy są w swej masie raczej spokojni. Przecież gdyby było więcej takich jak ten z łopatą, to rządowi (i wojskowi) operatorzy nie omieszkaliby ich sfilmować i pokazać publiczności…” – zauważa.

Wesprzyj Więź

„Ikony ikonami, a ludzie, którzy podjęli dramatyczną decyzję opuszczenia swojego kraju, cierpią” – podkreśla duchowny. „Pytam, czego możemy od nich oczekiwać? Że widząc 15 tysięcy uzbrojonych Polaków zawrócą, kupią powrotne bilety i odlecą do krajów, z których uciekli? Wiemy, że nie, bo białoruskie służby nie pozwolą im zawrócić. Gdzie mają iść? Ich los nikogo nie interesuje. Unia, NATO, nasz rząd, wszyscy wielcy nie martwią się o nich, ale o granice” – zaznacza ks. Boniecki.

DJ

Przeczytaj też: Prawa człowieka nie mają koloru skóry czy paszportu, nie ulatniają się na granicy

Podziel się

7
Wiadomość

My nie byliśmy uchodźcami. My byliśmy krzewicielami Cywilizacji Białego Człowieka, Cywilizacji Życia oraz Nauk Jana Pawła II.
Dlatego tylu Polaków mogło głosować za brexitem.
Uchodźcy to zawsze Zupełnie Inni.