Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Ks. Tomáš Halík, Łukasz Lamża oraz Archidiecezjalny Zespół Domowej Opieki Paliatywnej z Warszawy laureatami Nagrody im. ks. Tischnera

Ks. Tomáš Halík odbierający 14 maja 2014 r. Nagrodę Templetona. Fot. Mazur / catholicnews.org.uk

Wręczenie nagród odbędzie się 25 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.

Od 2001 roku Grupa ERGO Hestia i Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak” nagradzają osoby zajmujące się myślą filozoficzną, publicystyką komentującą rzeczywistość polityczną oraz działalnością społeczną, które kontynuują myśl księdza Józefa Tischnera.

W kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację „myślenia według wartości” w tym roku wyróżniony został ks. Tomáš Halík za książkę „Czas pustych kościołów”, w której – jak głosi uzasadnienie – „pokazuje, że czas pandemii zmusza do ponownego odkrywania chrześcijaństwa”. Czeski kapłan, filozof, teolog i socjolog przestrzega w niej przed nowym faryzeizmem, który zastępuje wiarę ideologią, świadectwo teorią, pomoc pouczaniem, a miłosierdzie systemem nakazów i zakazów. Jednocześnie nawołuje do przekraczania religijnych podziałów oraz do „globalizacji współczucia”.

Łukasz Lamża – filozof przyrody i popularyzator nauki – został nagrodzony za książkę „Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze”, w której skrupulatnie rozprawia się z teoriami pseudonaukowymi i spiskowymi. Wyróżnienie przyznano mu w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”.

Archidiecezjalny Zespół Domowej Opieki Paliatywnej z Warszawy nagrodzony został w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata” za „mądre prowadzenie chorych przez trudny proces udręczonego odchodzenia oraz za wspieranie ich rodzin i najbliższych”. Jak podkreśla kapituła, warszawskie hospicjum domowe „uczy sztuki umierania i żegnania się z najbliższymi”.

Nagroda „Znaku” i Hestii im. ks. Józefa Tischnera przyznawana jest wybitnym intelektualistom, publicystom i działaczom społecznym, którzy wcielają w życie wartości bliskie jej patronowi. Promuje sposób myślenia i postawy, łączące intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka. Stwarza niepowtarzalną okazję, żeby pokazać jedność myślenia według wartości i empatii, bliskość intelektualnego wysiłku i codziennego praktykowania dobra.

Każdy z laureatów otrzymuje 33 tys. zł oraz statuetkę autorstwa Mariana Gromady.

Wesprzyj Więź

W ostatnich latach laureatami byli: Aleksandra Domańska, Marina Hulia, Robert Piłat, ojciec Ludwik Wiśniewski, Łukasz Garbal, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak.

KAI, DJ

Przeczytaj też: Józef Tischner, myśliciel zapowiadający kościelną katastrofę

Podziel się

Wiadomość