Zima 2022, nr 4

Zamów

Bp Zadarko: Modlimy się o gest pomocy ludziom w potrzebie, bez pytania skąd są

Bp Krzysztof Zadarko. Fot. KEP

Modlimy się o rezygnację z pogardy, poniżenia i przemocy wobec każdego człowieka. Modlimy się o to, żebyśmy byli skromni w swoich ambicjach i mniemaniu o sobie – mówił wczoraj w Koszalinie bp Krzysztof Zadarko.

Krzysztof Zadarko, koszalińsko-kołobrzeski biskup pomocniczy, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek przewodniczył Mszy św. oraz procesji na koszalińskim cmentarzu 1 listopada w uroczystość Wszystkich Świętych.

W homilii przypomniał, że świętość jest „rzeczywistością, która dotyczy każdego ucznia Chrystusa, a nie tylko tych, których Kościół oficjalnie wynosi na ołtarze”. Dlatego – tłumaczył – groby, które ludzie odwiedzają w listopadzie, są często grobami świętych.

– O tym, jakie życie podobało się Bogu, jakie zasługuje na miano świętego, wie tylko On – zaznaczył koszalińsko-kołobrzeska biskup pomocniczy.

Komentując Ewangelię o błogosławieństwach, zwrócił uwagę, że do ich realizacji potrzebna jest łaska Boża. – Dlatego modlimy się dzisiaj dla nas o wybór miłości i odrzucanie nienawiści. Modlimy się o rezygnację z pogardy, poniżenia i przemocy wobec każdego człowieka. Modlimy się o to, żebyśmy byli skromni w swoich ambicjach i mniemaniu o sobie. Modlimy się o szczery smutek z tego powodu, że źle dzieje się komuś z naszego otoczenia, ale również daleko od nas, na Bliskim Wschodzie, w Afryce, czy w Afganistanie – tam, gdzie są wojny i prześladowania – mówił bp Zadarko.

I dodał: – Modlimy się dzisiaj o łaskę cichości i pokory, gdy wydaje się, że trzeba przepychać się łokciami, bo inaczej się nie da i wszyscy tak robią. Modlimy się o to, by nigdy nie rezygnować z poszukiwania sprawiedliwości, kiedy wydaje się, że zawodzą sądy ludzkie, trybunały i opinia publiczna.

Hierarcha podkreślił, że wczorajsza Msza to modlitwa o „współczucie i gest pomocy ludziom w potrzebie, bez pytania skąd są i dlaczego doprowadzili się do takiego stanu”. – Modlimy się o czyste serce, które najpierw szuka dobra i rezygnuje z oskarżania drugiego; o pragnienie pokoju, rezygnację z przemocy i szukanie najpierw zgody i pojednania, a dopiero potem kompromisu albo obstawania przy swoim, kiedy nie wolno zdradzić fundamentów – stwierdził.

Więź, zima 2022

– Modlimy się o wiarę w sens cierpienia i wolność od cynizmu; o to, żeby nie zabrakło nam siły ducha, gdy z taką łatwością szydzi się z tego, co święte, kościelne, pobożne. Modlimy się wreszcie o wierność Bogu oraz wartościom Bożym i ludzkim, gdy leje się hejt, fake newsy, plotka i pomówienie – usłyszeli uczestnicy liturgii na koszalińskim cmentarzu.

Przeczytaj też: Śmierć na granicy niczego nie zmieniła. A teraz zgony będą częstsze

KAI, DJ

Podziel się

1
Wiadomość

Komentarz

Mogę pomagać np. Jazydom eksterminowanym przez muzułmanów, ale pod warunkiem – tak pod warunkiem, bo chodzącym ideałem nie jestem – że pogodzą się z wyrzeczeniem swoich niektórych zachowań i przywlekaniem ich lokalnych “standardów” do Europy (np. stosunek do kobiet) wraz z żądaniem, byśmy się do nich stosowali. Nic na to póki co nie wskazuje (patrz z przed kilku dni zdemolowanie kościoła w Niemczech przez Afgańczyka, bo Jezus był fałszywym prorokiem; społeczność muzułmańska w Europie w większości nie oburza się na takie ekscesy, nie izoluje takich osobników). Dopóki ksiądz biskup nie odpowie na takie zastrzeżenia, będę mieć jego wypowiedzi za pięknoduchostwo.

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.