Wspieraj | Tygodnik Powszechny

Zima 2023, nr 4

Zamów

Niech uchodźcy znajdą nowy dom i nową nadzieję

Fragment pracy „Nielegalny (Chrystus u słupa)” autorstwa Tomasza Biłki OP

Miłosierny Boże, spraw, żeby uchodźcy i migranci, pozbawieni domu, rodziny i wszystkiego, co znajome, doświadczali Twojej obecności wypełnionej miłością. Spraw, aby czuli, że im towarzyszysz.

Modlitwa wiernych odczytana podczas Mszy św. w intencji uchodźców i migrantów oraz tych, którzy niosą im pomoc, odprawionej 27 października 2021 r. w warszawskim kościele środowisk twórczych:

Módlmy się za Kościół powszechny, za jego sługi – papieża, biskupów, księży, siostry zakonne, zakonników i za nas, wszystkich świeckich chrześcijan, byśmy chcieli i umieli być pielęgniarkami i pielęgniarzami w Kościele, który Franciszek nazywa „szpitalem polowym”. I byśmy zawsze pamiętali, że jedynym lekarzem w tym szpitalu jest Chrystus.

Módlmy się za wszystkich migrantów i uchodźców, kobiety, dzieci, mężczyzn, ludzi starszych, zmuszanych obecnie do koczowania na polsko-białoruskiej granicy, oraz za wszystkich migrantów i uchodźców. Prosimy o siły i nadzieję dla nich oraz by czym prędzej zostali objęci niezbędną pomocą.

Chcemy Ci, Boże, podziękować za wszystkich, którzy na całym świecie, również w Polsce, na polsko-białoruskiej granicy, z oddaniem, ponosząc duże ryzyko, świadczą pomoc bezbronnym, cierpiącym ludziom. Prosimy, błogosław tym współczesnym dobrym Samarytanom, dodawaj im sił i sensu.

Módlmy się za rodziny uchodźców i migrantów, które drżą o życie i zdrowie swoich bliskich. Niech pociechą i nadzieją będą dla nich działania tych, którzy robią co w ich mocy, żeby nieść pomoc potrzebującym.

Módlmy się za rządzących w Polsce, aby kierowali się szacunkiem wobec każdego ludzkiego życia, a więc również życia uchodźców i migrantów, a teraz szczególnie tych koczujących na polsko-białoruskiej granicy.

Módlmy się za przedstawicieli polskiej Straży Granicznej, wojska, i policji – pracujących na wszystkich granicach – aby potrafili rozpoznać w cierpiącym uchodźcy bliźniego.

Módlmy się za zmarłych migrantów i uchodźców. Przyjmij ich, Panie, niezwłocznie na swoją ucztę miłości. Prosimy, aby ich pogrążeni w żałobie bliscy spotkali ludzi, którzy okażą im delikatność i współczucie.

Wesprzyj Więź

Módlmy się za nas, tu zgromadzonych, byśmy w chwilach bezsilności wobec dziejącego się na naszych oczach zła nie dali się zawładnąć nienawiści czy pogardzie. Prosimy, Panie, uczyń z nas narzędzie Twojego pokoju, abyśmy siali miłość tam, gdzie panuje nienawiść, byśmy z cierpliwością i szacunkiem odnosili się do siebie nawzajem.

Miłosierny Boże, spraw, żeby uchodźcy i migranci, pozbawieni domu, rodziny i wszystkiego, co znajome, doświadczali Twojej obecności wypełnionej miłością. Ogrzej serca młodych, osób podeszłych wiekiem i tych, którzy są wśród nich najsłabsi. Spraw, aby czuli, że im towarzyszysz, tak jak towarzyszyłeś Jezusowi, Maryi i Józefowi, gdy byli uchodźcami w Egipcie. Pomóż znaleźć im nowy dom i nową nadzieję. Otwórz nasze serca, byśmy przyjęli ich jak nasze siostry i naszych braci, a w ich twarzach dostrzegli Twojego Syna, Jezusa Chrystusa, który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

Przeczytaj też: Dobro, które zawstydza chrześcijan

Podziel się

7
1
Wiadomość

Dobry Boże natchnij imigrantów i uchodźców większą roztropnością, aby nie narażali swoich bliskich w tym dzieci na niebezpieczeństwo i utratę zdrowia lub życia. Za takie narażanie w wielu krajach grożą rodzicom kary, nawet odebranie dzieci. Niech nie próbują przekraczać granicy nielegalnie przez lasy i grzęzawiska, tylko przez bezpieczne przejścia graniczne. Niechby jeszcze w rodzinnych krajach dowiedzieli się ich językach dzięki wolnotariuszom z Europy – o zagrożeniach czyhających na drodze do dalekiego celu.

Znajomy budowlaniec mówi, że to blokowanie uchodźców w dostępie do polskiego rynku usług nie może trwać wiecznie, dlatego syna na prawo wysyła, ale póki co musi na te studia zarobić, więc domaga się zniżki od adwokata, a sam kasuje od nauczyciela 15.000 + materiały za remont łazienki

Ile zarabia nauczyciel geografii? 3.100? Ile płaci za remont odziedziczonego mieszkania? 20 tys. + materiały? Ile czeka na usługę? Miesiąc, bo fachowiec remontuje jednocześnie 3 mieszkania? A tańsi fachowcy koczują na granicy?

Wymiana rurki w kuchni 800 zł bez faktury, przesunięcie gazomierza 700 zł, wymiana umywalki lub muszli i wmurowanie nowej 1000 zł, panele i malowanie ścian 2000 zł. Sama robocizna. Pensja nauczycielska 2900 zł. Pensja żołnierza WP 3500 zł. Pensja pielęgniarki 3000 zł. Remont odziedziczonego mieszkania 18.000 zł + materiały (o ile doczekasz się na fachowca, bo ten remontuje 3 mieszkania na raz).

Został przyjęty, z Afganistanu, uchodźca, przyjęty w 2015 r. Po tym, co zrobił starosta miasta jednoznacznie to komentuje:
“Starosta Nordhausen Matthias Jendricke skomentował dla NNZ Online incydent w kościele: “Zdecydowanie potępiam to wtargnięcie z uszkodzeniem mienia. Takie zachowanie jest powodem, dla którego już w lecie apelowałem o nieprzyjmowanie kolejnych uchodźców z Afganistanu. Większość z nich odrzuca naszą kulturę. Błędem jest myślenie, że chcieliby się dobrze zintegrować, co po raz kolejny udowodnił (ten) incydent” – powiedział Jendricke.

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-11-01/niemcy-afganczyk-zdemolowal-kosciol/?ref=kafle