Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Nie żyje ks. Grzegorz Pawłowski, człowiek dwóch narodowości

Ks. Grzegorz Pawłowski, Jaffa, 1995. Fot. Zbigniew Nosowski

Urodził się w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Uratowany od Zagłady przez Polaków. Przyjął chrzest, został księdzem. Od 1970 r. pracował w Izraelu jako katolicki duszpasterz wspólnot języka hebrajskiego i Polonii. Miał 90 lat.

Nie żyje ks. Grzegorz Pawłowski (Jakub Hersz Griner), kapłan archidiecezji lubelskiej, wieloletni duszpasterz wspólnot języka hebrajskiego i Polonii w Izraelu, który jako dziecko został uratowany przed Zagładą. Przeżył 90 lat, z czego 63 w kapłaństwie.

Urodził się 23 sierpnia 1931 r. w rodzinie zamojskich ortodoksyjnych Żydów jako Jakub Hersz Griner. Miał osiem lat, gdy wybuchła wojna, w czasie której stracił swoich najbliższych. Ojciec został rozstrzelany w Zamościu, a matka z córkami podczas likwidacji getta w Izbicy. Małemu Jakubowi udało się stamtąd zbiec. Przeżył Holokaust dzięki Polakom, którzy udzielili mu schronienia i aby go ocalić, nadali mu nowe nazwisko. Wychowywany w atmosferze wiary chrześcijańskiej, przyjął ją jako własną.

Wesprzyj Więź.pl

Po zdaniu matury wstąpił do Lubelskiego Seminarium Duchownego. W 1958 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Kolejne lata wypełnione były pracą duszpasterską w parafiach archidiecezji lubelskiej.

W latach 1968-1970 odbył studia specjalistyczne z biblistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po odnalezieniu ocalonego z Zagłady brata, w 1970 r. wyjechał do Izraela, gdzie podjął posługę jako katolicki duszpasterz wspólnot języka hebrajskiego i Polonii, którą w swoim czasie stanowiło kilkanaście tysięcy Polaków. W 2018 r. otrzymał tytułu honorowego obywatela miasta Lublina.

– Bóg sprawił, że stałem się człowiekiem dwóch narodowości, czyli człowiekiem wzbogaconym. Dlatego zawsze zależy mi na budowaniu więzi, a nie ich burzeniu – mówił w jednym z wywiadów.

W ostatnich latach napisał wiele książek o tematyce autobiograficznej i religijnej. Są to m.in.: wywiad rzeka „Sługa Mesjasza”, „Ocalały z Zagłady w służbie Mesjasza” o spojrzeniu na chrześcijaństwo oczami Żyda czy „Kapłański testament sługi Mesjasza”.

Wesprzyj Więź

Informacje o pogrzebie zostaną podane wkrótce.

Przeczytaj też: Krótka historia Żydów w Polsce

KAI, DJ

Podziel się

2
1
Wiadomość