Wiosna 2025, nr 1

Zamów

Kongres Katoliczek i Katolików publikuje polskie tłumaczenie „podręcznika synodalności”

Papież Franciszek podczas międzynarodowego sympozjum dla liderów ruchów i stowarzyszeń kościelnych, Watykan, wrzesień 2021. Fot. Dicastery for Laity, Family and Life

Chodzi o dokument Międzynarodowej Komisji Teologicznej „Synodalność w życiu i misji Kościoła”. Autorem tłumaczenia jest ks. prof. Janusz Bujak, teolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Kongres Katoliczek i Katolików opublikował właśnie polską wersję dokumentu Międzynarodowej Komisji Teologicznej „Synodalność w życiu i misji Kościoła”. Choć Watykan ogłosił go w marcu 2018 r., tekst nie był dotąd dostępny po polsku.

Autorem dokumentu jest Międzynarodowa Komisja Teologiczna – ciało eksperckie złożone z teologów z całego świata, mające służyć papieżowi i Kongregacji Nauki Wiary pomocą w formułowaniu opinii teologicznych na najważniejsze tematy.

„Dziwi fakt, że do tej pory nie ma polskiego tłumaczenia dokumentu i że przeszedł on w naszym kraju niemalże niezauważony” – pisał niedawno na naszych łamach ks. Krzysztof Patejuk, omawiając tekst. „Dokument można traktować jako podręcznik synodalności i podstawę do formacji na poziomie diecezji i parafii, gdyż ma charakter nie tylko dogmatyczno-historyczny czy kanonistyczny, ale także pastoralny i duchowy” – wyjaśniał.

Autorem polskiego tłumaczenia, które obecnie otrzymujemy, jest ks. prof. Janusz Bujak, teolog z Uniwersytetu Szczecińskiego. Ks. Bujak wyraził zgodę na jego publikację przez Kongres Katoliczek i Katolików.

Tekst pokazuje historyczne i teologiczne źródła synodalności w Kościele. Przekonuje, że jego siłą powinna być jedność w różnorodności. Rozwija sformułowane przez papieża Franciszka przesłanie, że synodalność jest konstytutywną cechą Kościoła. Zachęca chrześcijan do aktywnego uczestnictwa w jego życiu i wskazuje na współodpowiedzialność za jego stan.

Centralnym motywem dokumentu jest wezwanie do podejmowania przez świeckich większej odpowiedzialności za wspólnotę wierzących.

Więź.pl to personalistyczne spojrzenie na wiarę, kulturę, społeczeństwo i politykę.

Cenisz naszą publicystykę? Potrzebujemy Twojego wsparcia, by kontynuować i rozwijać nasze działania.

Wesprzyj nas dobrowolną darowizną:

Międzynarodowa Komisja Teologiczna wzywa również do zmiany sposobu zarządzania Kościołem poprzez budowanie kultury spotkania, dialogu i modlitwy oraz włączania w procesy decyzyjne wiernych o różnych poglądach.

Dokument w języku polskim można przeczytać tutaj.

Przeczytaj też: Synodalność: musisz iść przez to, czym nie jesteś

Podziel się

3
1
Wiadomość