Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Abp Polak o uchodźcach: Nie wolno przyzwyczaić się do tej sytuacji, mówić, że nas to nie dotyczy

Abp Wojciech Polak, prymas Polski. Powidz, kwiecień 2016. Fot. Episkopat.pl

To, że są oni wciąż tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach – powiedział dziś abp Wojciech Polak.

W obchodzony dziś po raz 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Na początku liturgii nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel–wróg, my–oni, moje–twoje.

– Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy przypomina nam, że nie ma już „innych”, ale jesteśmy tylko „my” – wskazał abp Polak. – Wszyscy złączeni jesteśmy więzami człowieczeństwa. Wszyscy za siebie nawzajem jesteśmy odpowiedzialni. Odpowiedzialni zwłaszcza za tych, którzy wypędzeni przez wojnę, nienawiść, klimatyczne zmiany czy głód, szukają miejsca do przeżycia – podkreślił prymas. Dodał, że w duchu tego braterstwa nie może być nam obojętny także los tych, którzy cierpią za naszą wschodnią granicą.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

– Musimy zrozumieć, że są to nasze sprawy – mówił prymas. – Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są oni wciąż tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach. Nam nie wolno o nich zapomnieć! Nie wolno przyzwyczaić się do tej sytuacji! Nie wolno mówić sobie, że nas to nie dotyczy! – powiedział abp Polak.

KAI, JH

Przeczytaj także: Spotkanie z uchodźcami i zapomniany problem granic

Podziel się

8
1
Wiadomość