Roth szuka autorów o nieostatecznej tożsamości – zawieszonych między różnymi kulturami, zmagających się z dookreśleniem, szukających wytłumaczenia samych siebie. Szuka autorów bliskich sobie kulturowo – Żydów zmagających się ze swoim pochodzeniem, tak jak on sam się zmagał przez całe życie.
Philip Roth, „Mistrzowie. Spotkania z twórcami”, tłum. Olga i Wojciech Kubińscy, Wydawnictwo Austeria, Kraków–Budapeszt–Syrakuzy 2021, 208 s.
W powieści Philipa Rotha Dyplom z pożądania bohater, amerykański profesor literatury David Kepesh, przyjeżdża do Pragi w czasach komunistycznych, żeby zobaczyć miasto Franza Kafki i spotkać żyjącą jeszcze prostytutkę, z której usług miał korzystać pisarz. Trafia w środowisko czeskich intelektualistów, z którymi wchodzi w spór o rozumienie twórczości autora Procesu. Sam, owładnięty obsesją erotyzmu, poddany wpływom Freuda, odnajduje tam świadectwo spętanej podświadomości, impotencji spowodowanej przez bezwzględny nacisk społecznego superego, nie potrafi się pogodzić z interpretacją Czechów dostrzegających u Kafki zapowiedź znanego im z doświadczenia totalitaryzmu.
Nieczęsto literatura wprost pokazuje wieloznaczność samej siebie. Ta scena, wypełniona pisarską autoironią, może stanowić klucz do twórczości Rotha. Jeśli swoim bohaterem czyni on profesora literatury (powracającego w kolejnych powieściach), to znaczy, że tematem staje się czytanie i metaliteratura. Powieść z natury poddaje się interpretacji, ale sama też jest interpretacją i obcowaniem z literaturą. Staje się własnością czytelnika, który w niej odnajduje to, co dla niego ważne, a zarazem ona sama zawłaszcza i przetwarza poprzedzającą ją twórczość. Roth nie tylko pisze, ale równocześnie intensywnie czyta, pisanie bierze się z czytania.
Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń
Pakiet Druk+Cyfra
-
- 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
z bezpłatną dostawą w Polsce - 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
- Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)
- 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.
Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.
Pakiet cyfrowy
- Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
- Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
w trakcie trwania prenumeraty)
Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.