Więź, lato 2022

Lato 2022, nr 2

Zamów

Przejść samego siebie. Miklósa Radnótiego wędrówka z Boru do Abdy

Radnóti Miklós (1930)

Pochylam się nad notesem Miklósa Radnótiego, patrzę w pożółkłe światło między wersami, jakbym chciał z niego wyczytać prawdę zapisaną atramentem sympatycznym. Robię to, bo jedynie konkret umie, przynajmniej na chwilę, postawić się nicości. Te wiersze zastąpiły Radnótiemu nieśmiertelnik.

Pamięci Kazimierza Waligórskiego (1919–1945)

Więź, lato 2022

Dzisiaj narysujemy linię papilarną. Wydobędziemy ją z błotnistego tła. Dotąd niewidzialną unaocznimy, nieprzytomną ocucimy, a zaprzeszłą uprzytomnimy. Zrównaną z ziemią uwypuklimy. Leżącą bez zmysłów – uzmysłowimy. Nakreśloną woskiem poprawimy ołówkiem. Bo ołówek, jak twierdzą przewrotni księgoznawcy, trzyma najdłużej. Jest nie do zdarcia. I z gruntu nie do wymazania.

Ta linia początek bierze na pograniczu Serbii, Bułgarii i Rumunii, w samym środku trójkąta wołoskiej magii, to znaczy w Borze, gdzie od początku XX wieku na wielką skalę wydobywano, wytapiano i hartowano miedź. Obecnie, po dekadach socjalizmu i latach turbokapitalizmu, jest to miasto upiór, swoją widmowością kwalifikujące się do miana miejsca niewidzialnego, tak jak niewidzialna może być dziura w skarpecie, jeśli pożre swoją żywicielkę.

Kopalnia wsysa materię. Dość wspomnieć, że najbardziej reprezentacyjna ulica w Borze kończy się przepaścią, a lokalny wydział promocji turystyki reklamuje miasto jako największą jamę w Europie, co oczywiście ma uczulić zwiedzających na piękno eksploatacji odkrywkowej i gwarantowaną przez nią księżycowość pejzażu, ale jeśli weźmiemy pod uwagę trzydziestoprocentowe bezrobocie, masową emigrację i ogólne nomen omen zdołowanie, nabiera znaczenia zgoła dosłownego.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”,
    z bezpłatną dostawą w Polsce (poczynając od aktualnego numeru)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)
  • W tym samym czasie: bieżące numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, możesz wybrać prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
  • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, możesz wybrać prenumeratę sponsorską.

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.