Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Osiem wskazówek, jak czytać materiały o migracjach

Dzieci na ulicach Kabulu w Afganistanie, styczeń 2014. Fot. Michael Foley / CC BY-NC-ND 2.0

Czyli – jaka narracja szkodzi i nam, i osobom migrującym?

1. Czy migracja została przedstawiona wyłącznie jako zagrożenie?

Wesprzyj Więź.pl

Nie łącz migracji wyłącznie z zagrożeniem. W ten sposób oceniasz ludzi nie znając ich historii. Wsadzasz ich do jednego worka. Wzmacniasz stereotypy.

Pamiętaj, że politycy będą chcieli przedstawiać migrantów jako zagrożenie dla najważniejszych wartości dla Polaków: rodziny, zdrowia i bezpieczeństwa.

Dlaczego? Bo w efekcie takie konotacje służą im do budowania poczucia fałszywej paniki oraz pozwalają kształtować w społeczeństwie wrogie, nieufne postawy, by nim manipulować.

2. Czy o migracji mówi się wyłącznie w kontekście politycznym, czy ludzkim?

Dlatego mów o ludziach, nie o „kryzysie” czy „problemie”. Unikaj „wodnych”, dehumanizujących i zaciemniających sytuację metafor („fala uchodźców”, „zalew migrantów” itp.). Pamiętaj, że nie ma „nielegalnych migrantów” – „nielegalny” może być czyn, nie człowiek.

Budowanie napięcia i przedstawianie migracji jako problemu politycznego ułatwia zaciemnianie sytuacji. A jeśli sytuacja jest trudna, to łatwiej manipulować i zastraszać społeczeństwo – tak jak np. podczas kampanii wyborczej w 2015 w Polsce.

3. Czy o migracji mówi się językiem militarnym?

Dlatego unikaj określeń „wojna hybrydowa”, „taktyka radzenia sobie z uchodźcami” itd. Nikt tu nie atakuje, nikt do nikogo nie strzela. Migranci to osoby, które chcą zamieszkać w innym kraju. Uchodźcy to osoby, które zostały zmuszone do ucieczki przed wojną lub prześladowaniem.

4. Czy problemy migrantów zostały przedstawione? Jeśli tak, jako równie ważne?

Dlaczego bardziej podkreślasz wyzwania Podlasia, Polaków czy Europy, a zmniejszasz tragedię tych, którzy przez nią właśnie przechodzą?

5. Czy przedstawiono pełniejszy obraz historii, czy tylko wycinek?

Skąd, dlaczego i z jaką traumą pojawia się ktoś u wrót Europy? Kto na tym zyskuje, komu to na rękę? Gdy decydujesz się wyrażać opinię / mieć zdecydowaną opinię na jakiś temat, przeczytaj coś więcej niż kilka artykułów w prasie.

6. Kto i dlaczego jest cytowany w artykule, który czytasz?

Czy słuchamy tej osoby tylko dlatego, że jest premierem? Czy raczej dlatego, że ma wiedzę w danej dziedzinie? Czy wiesz, że w 90 proc. artykułów o migracji nie ma wypowiedzi migrantów lub migrantek? Czy chcesz, by w artykułach o Polsce nie cytowano Polek lub Polaków? Porozmawiaj z tymi, najbliżej sytuacji: lokalnymi mieszkańcami, NGO-sami, prawnikami. I samymi osobami migrującymi!

7. Co przedstawia zdjęcie, które oglądasz?

Czy osoby na nim przedstawione są zaprezentowane w sposób negatywny, neutralny czy pozytywny? Czy fotograf polował na to ujęcie niczym na safari? Jak czuła się osoba, której robiono zdjęcie? Czy sam chciałbyś/chciałabyś być osobą na tym zdjęciu?

Wesprzyj Więź

8. Czy tytuł, zdjęcie, nagłówek są sensacyjne? Czy informacyjne?

Często problem migracji w mediach ulega tabloidyzacji – z migracji robi się tanią sensację i bazuje na clickbaitach oraz przemocy, co pogłębia negatywne stereotypy oraz wzmacnia polityczne kampanie zarządzania strachem.

Materiał przygotowany przez Salam Lab. Jeśli chcesz pomóc w edukacji na temat migracji wspieraj projekt w serwisie Patronite

Podziel się

5
1
Wiadomość

Tez jestem uciekinierem z biednego Slaska pod administracja polska, ucieklem troche z osobistej checi, wiecej martwilem sie o dzieci, pokonczyly elitarne uczelnie w Niemczech, udalo sie to bez znajomosci. Jednak zyjac wsrod migrantow w Niemczech musze stwierdzic panstwo niemieckie ma z nimi problemy, codziennie gwalty, napady rabunki, nie wyglada to tak rozowo. Czytajac ten poradnik myslalem ze czytam instrukcje TVN, lub podobnych walczacych z legalnym rzadem Polski. Tez mamy wybory w Niemczech, tez nie jestesmy zadowoleni z 2015 roku i pani Merkel, jednak mamy wybory i znowu wybierzemy, fajnie ze Merkel juz nie kandyduje, uczynila duzo dobrego, NS1, NS2, to je sie udalo, z innymi sprawami jest gorzej. Mamy demokracje, wyniki wyborow trzeba respektowac, Polacy powinni o tym pamietac, tym bardziej ze ZP rzadzi samodzielnie, co w Europie nie jest codziennoscia. Majac takie poparcie Narodu, musicie poczekac do nastepnych wyborow. Takie sa prawa demokracji, na nic krecia robota niezadowolonych.

~ Piotr Ciompa: Przepraszam, ale nie zgodze sie z Panem co wypierania jednej manipulacji druga, “lepsza, bo mojsza jest lepsza niz twojsza!” Tu chodzi o zywych ludzi i szukanie drogi, jak im pomoc.

50 late temu śpiewał Kleyff: Świeże groby zawsze wzruszą niezależnie gdzie kopane
Jak porosną wyjdzie na jaw kto szczuł i co było grane
Dodałbym kilka punktów do powyższej listy: “czy odróżniasz migrantów od uchodźców” “czy zastanawiałeś się, czy dla migrantów z Iraku Białoruś to nie jest kraj wystarczająco bezpieczny” “czy zadałeś sobie trud sprawdzić w kilku różnych źródłach jak jest naprawdę?” “czy na twoich emocjach nie grają mimowolni pomocnicy Łukaszenki, którzy tak nie cierpią obecnego polskiego rządu, że gotowi są uważać Straż Graniczną za faszystów albo za służbę powołaną do zaopatrywania migrantów w żywność” “czy wczytałeś się w rozróżnienie etyki przekonań od etyki odpowiedzialności”

Czym skorupla nasiaknie………Szanowna Wiez, juz tyle pisaliscie zlego w przeszlosci, na czele z jej zalozycielem, zaklinam was na Milosc Boska, opamietajcie sie, motecie za 100 lat o tym pisac, pomyslcie jeszcze zyja ludzie ktorzy was pamietaja. Sklerozy i amnezji nie maja. Piszcie o pogodzie o klimacie juz nie bo znowu zejdziecie na zla droge. To i tak sie nie ukaze.