Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Ks. Wierzbicki do Bodnara: Podtrzymywał Pan naszą nadzieję, że autorytaryzm ma godnego przeciwnika

Adam Bodnar. Kraków, październik 2019 r. Fot. Adam Walanus / adamwalanus.pl

Styl, w jakim pełnił Pan swój urząd, wyraża wzorcową spójność prawa i etyki. Stanowi epokowy wkład w kształtowanie naszego nowoczesnego patriotyzmu obywatelskiego.

Drogi Panie Rzeczniku,

zdaję sobie sprawę, że w ostatnich dniach pełnienia swego ważnego urzędu otrzymuje Pan wiele podziękowań od instytucji, środowisk i osób prywatnych, pragnę dołączyć się do nich, aby wyrazić moją obywatelską solidarność oraz osobisty dług wdzięczności. 

Wesprzyj Więź.pl

Pełnienie przez Pana funkcji RPO zbiegło się z kryzysem polskiej demokracji po roku 2015, po obezwładnianiu kolejnych demokratycznych instytucji w całym systemie państwa – w obszarze legislatywy, egzekutywy i bardzo wrażliwej na polityczną presję judykatywy – pełniony przez Pana ze szlachetną determinacją urząd RPO stawał się ostatnim bastionem demokracji, odpornej na dyktat większości w trosce o respekt dla praw człowieka. Należę do osób, które w tych latach stale wsłuchiwały się w Pana głos, cieszyły się podejmowanymi działaniami. Podtrzymywał Pan naszą nadzieję, że autorytaryzm ma godnego przeciwnika w człowieku, który ze spokojem i wytrwałością strzeże praw człowieka, które jak podkreśla Konstytucja RP, mogą być wywodzone z różnych źródeł. 

Taktyczny związek Kościoła z autorytarną władzą, traktującą instrumentalnie zasady chrześcijańskie, spowodował, że Kościół w Polsce po 2015 roku wyraźnie zmniejszył swe zaangażowanie na rzecz demokracji

ks. Alfred Marek Wierzbicki

Udostępnij tekst

Jako człowiek wierzący ostateczne źródło praw człowieka odnajduję w Bogu, ale wystarczy przecież uważna analiza faktu godności człowieka, jak czynią to ludzie o formacji oświeceniowej (i post-oświeceniowej), aby uznawać je za prawa podstawowe i nienaruszalne. Taktyczny związek Kościoła z autorytarną władzą, traktującą instrumentalnie zasady chrześcijańskie, spowodował, że Kościół w Polsce po 2015 roku wyraźnie zmniejszył swe zaangażowanie na rzecz demokracji, zaniedbując nauczanie Jana Pawła II jako jednego z twórców nowego porządku politycznego w Europie po 1989 roku.

Wobec nasilających się tendencji antydemokratycznych w państwie, częściowo bezradności, a częściowo koniunkturalizmu ludzi Kościoła, przypadło Panu wyjątkowe miejsce w naszej najnowszej historii. Dziękuję za to, że utwierdzał Pan w nas przekonanie, że demokracja opiera się na wartościach, ponieważ sama jest wartością. Atak na demokrację ma dalsze destrukcyjne znaczenie dla moralności publicznej. Styl, w jakim pełnił Pan swój urząd, wyraża wzorcową spójność prawa i etyki, stanowi – proszę wybaczyć patetyczne słowa, ale są one szczere i słuszne – epokowy wkład w kształtowanie naszego nowoczesnego patriotyzmu obywatelskiego.

Korzystając z okazji wyrażam ponownie podziękowanie za zainteresowanie i monitoring postępowania dyscyplinarnego, jakie wobec mnie prowadzą aktualnie władze KUL w związku z moim stanowiskiem sprzeciwiającym się homofobii. Dzięki Pana interwencjom jako Rzecznika Praw Obywatela odczuwałem prawdziwe wsparcie w sprawie – w moim głębokim przekonaniu – kluczowej dla demokracji w Polsce, a także dla losów chrześcijaństwa na tej ziemi, o której mówił bliski mi św. Jan Paweł II, że jest ziemią szczególnego świadectwa o godności człowieka.

Last but not least pragnę wyrazić również wdzięczność dla całego zespołu, który wspomagał Pana w pełnieniu swego urzędu, kontakty z pracownikami Biura RPO dawały zawsze mi wiele satysfakcji. Wspominam lubelską odsłonę debaty o Konstytucji. Bardzo sobie cenię mądrość i życzliwość Pani Dr Hanny Machińskiej, z którą miałem okazję wielokrotnie spotykać się. Właśnie na Jej niezawodne ręce przesyłam tych kilka refleksji.

Wesprzyj Więź

Proszę przyjąć najlepsze życzenia na czas dalszej aktywności na polu nauki i służby Rzeczypospolitej i jej obywatelom.

Lublin,  14.07.2021

Przeczytaj także: Pewnego dnia Polska powróci do rodziny państw w pełni demokratycznych

Podziel się

123
14
Wiadomość

Jeżeli prof. Wierzbicki ma wychowanków równych sobie, doktorów, magistrów.., to w kościele jest nadzieja. Nagonka, dyscyplinarka w zapasie, a prof. Wierzbicki, jak zawsze na służbie, tak jak trzeba! O takich ludzi rozbijają się reżymy. To jest Kapłan.

Ks.profesorze , nie zgadzam sie z Ksiedzem! Jak mozna takis peany bić na czesc czlowieka, ktory TSUE wyzej stawia niz Polską Konstytucję !! To PO I PSL łamały na kregolup! Bicie ludzi przez policje na marszu niepodleglosci za czasów PO juz ksiadz zapomniał? A slowa guru PO Pana Rzeplinskigo aby było tak jak było , tez ksiadz zapomniał? Niszczenie gospoarki, bieda, dzieci glodne,3miliony za granice wyjechalo tez ksiadz zapomniał?

To i tu trolle mają swoje zadania do spełnienia… nie spodziewałam się. Taki komentarz to pasuje do innego portalu, np w potylice. Winić Księdza Wierzbickiego albo RPO za “niszczenie gospodarki, bieda, dzieci głodne i jeszcze za to, że PO i PSL złamały panu Tomaszowi kręgosłup. Paradne

Skoro używam tego tytułu (nawet nie wiedziałem o tym, ale przyznam szczerze, że jeśli papież Franciszek nie przepada za tym tytułem, to jest mi to na rękę;) to nie można na tej podstawie wykluczać , że pracuję w Gazecie Wyborczej albo Krytycy Politycznej, che..che..

Można, ale przeceniasz możliwości niektórych “pracowni twórczych” np. tych wymienionych przeze mnie;)

Wzorcowy urzad Bodnara? No nie! Ksieze Profesorze! Bodnar wspieral aborcje! Zabijanie niewinnych dzieci! Za to mu tez ksiadz profesor dziekuje? Pytam się! Prosze odpowiedzieć!
Bodnar walczył o adopcje dzieci przez LGBT , to tez jest ok w ksiedza mniemaniu?
Bodnar uważa Martę Lempart za „wybitną aktywistkę”. Inni podkreślają, że jego zastępczynią w biurze RPO przez długi czas była Sylwia Spurek – europosłanka, która może być różnie oceniana, ale z pewnością jest postacią skrajnie lewicową.
Adam Bodnar to prawnik, który podważa wyroki Trybunału Konstytucyjnego. Uznaje te orzeczenia sądów, które są mu na rękę. Podważa decyzje wymiaru sprawiedliwości, gdy są dla niego niekorzystne. – Dalej będę wykonywał zadania RPO – powiedział w czwartek, mimo że wcześniej usłyszał, że orzecznictwo TK nie daje mu do tego prawa.
Taki to był psedorzecznik, ktory za dobrymi, prawymi ludzmi nigdy się nie ujął !

“W powyższym stanie rzeczy, wobec braku możliwości podjęcia kroków prawnych w kraju, w szczególności w sytuacji braku niezależnego Trybunału Konstytucyjnego, który mógłby stwierdzić niezgodność pominięcia ustawodawczego z wiążącymi Polskę normami prawa międzynarodowego i europejskiego, zmuszony zostałem skierować do pana komisarza niniejsze pismo” – napisał “z bólem” Bodnar do Reyndersa.
To dzisiejszy atak Bodnara ja Polskę!
Jakim prawem mowi ze w Polsce TK nie jest niezależny??
Za Rzeplinskiego był niezależny? Był zależny od PO i tego czego zażąda TUSK!
Widzielismy taki filmik nakrecony telefonem przez przechodnia jak Rzeplinski , sedziowie TK i była Pani prezes SN wychodzili z siedziby PO. To była ta niezaleznosc sądów i TK za czasów PO i PSL.

Księże profesorze, bardzo dziękuję za ten komentarz. Całkowicie się z nim zgadzam. Teksty księdza pozwalają mi zachować równowagę. Proszę dzielić się swoimi przemyśleniami jak najczęścej

używając określenia ‘autorytaryzm’ kpi Ksiądz z tych wszystkich osób, które chodzą w Polsce na wybory. Albo uważa ksiądz, że są one notorycznie fałszowane. Wtedy jednak należałoby zawiadomić odpowiednie instytucje. Jest jeszcze trzecie wytłumaczenie – nie rozumie Ksiądz co znaczy autorytaryzm, i ta możliwość wydaje się najbardziej prawdopodobna…

Do stwierdzenia wolności wyboru, trzeba więcej danych, niż tylko proste spostrzeżenie, jak u pana, że dopóki można kartkę wrzucić do urny, to mamy wolność. Nie, tak się tego nie bada. O autonomii i wolności wyborów decyduje autonomia instytucji publicznych i system ich powiązań z władzą. Np. W przypadku mediów, zwłaszcza podczas wyborów, które jak w przypadku ostatnich prezydenckich, z uwagi na warunki sanitarne, przebiegają wyłącznie w przestrzeni medialnej, od wolności mediów zależy wolny wybór i demokracja. Dostęp do mediów, zwłaszcza dostęp do publicznych mediów, pokrywających zasięgiem teren całego kraju, może decydować częściowo o świadomym wyborze. Jaka jest jakość mediów publicznych, jakie przekłamania wyborcze, każdy widzi… Zarówno instytucje zarządzania mediami, jak również struktura powiązań i zależności od władzy, wskazuje na przejawy zachować autorytarnych i ograniczających swobody obywatelskie. Tu jeszcze można wejść w systemy polityczne, bezpośredniej i pośredniej reprezentacji…., Ks. Wierzbicki nie tylko, że ma całkowitą rację pisząc o autorytaryzmie, to jeszcze daje świadectwo walki z nim. Panie Wojtku, czy ks. Wojtku, ma się pan od kogo uczyć, również w zakresie rozumienia pojęć i systemów politycznych oraz wartości. Powodzenia!

Wszystkim, którzy przebywają na orbicie tekstu ks. Wierzbickiego, zalecany jest powrót na Ziemię. Autor tekstu nie bierze odpowiedzialności za wprowadzenie innych do staniu nieważkości.

Tak ale bujda! Czy za PO I PSL była wolna telewizja? Nie! Ani tvp1 ani tvp2 nie byly wolne od rozkazow Tuska! Propaganda lała sie uszami! Pan Krasko krzyczal non stop z tvp1 a potem tvn jaki mamy cudowny rząd za PO! A potem afera hazardowa, amber gold! Wyprzedaz wszystkiego! Słowa Tuska ze POLSKOŚĆ TO NIENORMALNOŚĆ co zapomnieliscie o tym?
I wiele jeszcze mozna by napisac co przez 8 lat rządów PO złego się działo w Polsce.
Tylko jakoś wszyscy mają krótką pamięć…..

Myślę, że można było wyrazić dla A.Bodnara szacunek i wdzięczność w mniej upolitycznionej formie. Czy księży “otwartych” nie wiążą wymagania, które katolicy otwarci stawiają innym duchownym?

Może warto najpierw sprawdzić znaczenie słowa “autorytaryzm”, gdy się je stosuje. Do tego hiperbola do opisu e=rzeczywistości. Tak naprawdę to p. Bodnarowi udało się jedno- pokazać, jak niedobrym, jednookim rzecznikiem był. Upolitycznił stanowisko niesamowicie. Pomijam, że prof. Wierzbicki także po to jest m.in. zapraszamy- by jednoznacznie politycznie się wykazywać.