Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Zmiany w Znaku. Dominika Kozłowska prezeską. Henryk Woźniakowski oraz Jerzy Illg odchodzą na emeryturę

Dominika Kozłowska. Fot. Adam Walanus / adamwalanus.pl

W nowym zarządzie Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak są od teraz Dominika Kozłowska, Tomasz Gancarz i Sylwia Wcisło.

16 czerwca zgromadzenie wspólników Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak wybrało na prezeskę Dominikę Kozłowską, redaktor naczelną miesięcznika „Znak”, publicystkę i działaczkę społeczną, z wykształcenia doktor filozofii.

Kozłowska zasiada m.in. w radzie programowej Europejskiego Centrum Solidarności, w  Radzie ds. Równego Traktowania przy prezydencie Krakowa. Jest m.in. laureatką Nagrody Specjalnej im. Dariusza Fikusa. W Znaku pracuje od kilkunastu lat.

Wesprzyj Więź.pl

W skład zarządu weszli także Tomasz Gancarz i Sylwia Wcisło. Gancarz pracuje w Znaku od blisko 20 lat; w tym od kilkunastu w zarządzie spółki i na stanowisku dyrektora ds. planowania i rozwoju. Natomiast Wcisło związana jest ze Znakiem od ponad 20 lat; w ostatnich latach rozwijała wydawnictwo Znak Literanova, gdzie pełniła funkcję dyrektor wydawniczej. Wcześniej pracowała m.in. jako dyrektor działu marketingu. Była także członkiem Rady Zarządzającej Wyższej Szkoły Europejskiej im. Józefa Tischnera. W nowo powołanym zarządzie objęła stanowisko dyrektor generalnej.

Dotychczasowy prezes Henryk Woźniakowski zakończył 30-letni okres kierowania firmą. Wraz z nim na emeryturę przechodzi też Jerzy Illg, dotychczasowy redaktor naczelny Znaku. Wydawnictwo nie będzie już powoływać nowej osoby na to stanowisko.

Jak czytamy w komunikacie Biura Prasowego Wydawnictwa Znak, Woźniakowski „funkcję Prezesa przejął w 1991 roku po Jerzym Turowiczu. Za jego kadencji Znak przekształcił się z ze skromnej oficyny w jeden z największych domów wydawniczych w Polsce. Zmiana była przygotowywana i spodziewana”.

Zarówno Woźniakowski, jak i Illg nadal będą współpracować ze Znakiem. Woźniakowski objął ponadto funkcję Przewodniczącego Fundacji na Rzecz Chrześcijańskiej Kultury Społecznej im. Hanny Malewskiej. W ostatnich dniach ukazała się jego książka „Rzeczy ważne, a czasem błahe”.

Wesprzyj Więź

Obecnie Znak to dom wydawniczy. W jego skład wchodzą: Znak, Znak Emotikon, Znak Horyzont, Znak JednymSłowem, Znak Koncept, Znak Literanova, a także miesięcznik „Znak”. Do Grupy Kapitałowej Znak należą również Wydawnictwo Otwarte, ecom Group (Woblink) oraz Lubimy Czytać.

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak realizuje również wiele projektów edukacyjnych, społecznych i kulturalnych. M.in. program „Czytanie ma moc”, „Klimat? Akcja! Demokracja!”, Dni Tischnerowskie czy cykl wydarzeń Dorwać Mistrza. Darowiznami finansowymi wspiera również rozmaite organizacje pozarządowe.

Przeczytaj też: W wymyślaniu katolicyzmu od nowa głos świeckich będzie coraz wyraźniejszy

Podziel się

2
Wiadomość

No to czekamy na feministyczno-lewicowy odlot Znaku. Kiedyś byłem na spotkaniu organizowanym przez klub Tygodnika Powszechnego w Warszawie poświęconym “katolickiemu feminizmowi” z udziałem feministek i nowej prezeski. Mniej toksycznie brzmiały mi wypowiedzi Agnieszki Graff niż p.Dominiki Kozłowskiej.

Panią Dominikę Kozłowską słyszałem lata temu w TOK FM pytaną przez Cezarego Łasiczkę coś tam o kościele. Pilnowała żeby się z nim zgadzać… Zresztą Znak to i tak liberalno mainstreamowe wydawnictwo, a nie jakieś katolickie, więc nie wiem, co tam jeszcze można zmienić.