W letniej „Więzi” publikujemy fotografie Martyny Chmury.
Martyna Chmura, ur. 1995
- pianistka i fotograficzka,
- ukończyła Liceum Plastyczne w Gdyni Orłowie, uzyskała również dyplom ukończenia Szkoły Muzycznej II stopnia, obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku występuje solo oraz z zespołami 4Clouds Piano Quartett i Mental Trio,
- jest laureatką wielu nagród zarówno w dziedzinie fotografii, jak i pianistyki, są to m.in.: I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Studenckiej OKFS (2017), III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym Discover Europe (2020); I nagroda na 10th International Competition for Young Musicians „Città di Massa” (2021), I nagroda w kategorii zespoły z fortepianem na 18th International Independent Music Competition „Individualis” (2021),
- jej pierwsza wystawa towarzyszyć będzie festiwalowi muzycznemu Mezzo Music & Art Festival (20–27 czerwca 2021, Fabryka Karabinów, Gdańsk).
Martyna Chmura łączy w swoich zainteresowaniach fotografię i muzykę, pasjonują ją również inne dziedziny sztuki, a także filozofia. Ważnym etapem kształtowania się jej wrażliwości były działania podejmowane wraz z koleżankami i kolegami z klasy w liceum plastycznym, bardzo wiele zawdzięcza Piotrowi Zabłockiemu – nauczycielowi fotografii.
Obecnie pracuje nad cyklem, którego bohaterami są muzycy: wirtuozi i kompozytorzy. „Projekt ten jest – mówi artystka – początkiem próby syntezy dwóch obszarów: wizualnego i dźwiękowego, dźwięki przywołują obraz, a obrazy przywołują dźwięki”.
Uprawia fotografię artystyczną i eventową, w ostatnim czasie szczególnie fascynuje ją reportaż. Najważniejszym tematem jej prac jest człowiek. Poważny wypadek, któremu uległa w 2018 r., oraz czas poświęcony na wyzdrowienie sprawiły, że w centrum jej uwagi znaleźli się ludzie doświadczeni cierpieniem, a także te grupy społeczne, które z powodu swojej „inności” wciąż zmuszone są udowadniać reszcie społeczeństwa, że inność jest integralną cechą człowieka i otaczającej nas rzeczywistości.
Prace pochodzą z cyklu, który narodził się z intensywnego spotkania z mieszkańcami Osady Misiów. Są oni również bohaterami reportażu Jana Tomasza Rybickiego „Dziwna przyjaźń?”.