Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Ursula von der Leyen u papieża. „Nadajemy na tych samych falach”

Papież Franciszek i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Watykan, 22 maja 2021. Fot. Ursula von der Leyen / Twitter

W czasach polaryzacji, populizmu, nacjonalizmu siła religii zaangażowanej w spójność i pojednanie ma ogromne znaczenie – mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Radiu Watykańskiemu.

Papież Franciszek przyjął na audiencji Ursulę von der Leyen, przewodniczącą Komisji Europejskiej.

Wesprzyj Więź.pl

Jeszcze przed wizytą u papieża niemiecka polityk mówiła w Radiu Watykańskim, że stosunki między Stolicą Apostolską a Unią Europejską są doskonałe. Jej zdaniem minione półwiecze pokazuje, że obie strony „nadają na tych samych falach”, a dobra współpraca opiera się na podzielaniu tych samych wartości – przywiązania do pokoju, do solidarności, do godności osoby.

Franciszek rozmawiał z von der Leyen przez pół godziny – m.in. o rozwoju ludzkim i społecznym na kontynencie, konsekwencjach pandemii, zmianach klimatycznych i migracjach, a także o sytuacji na Bliskim Wschodzie. Po wizycie u papieża von der Leyen spotkała się również z watykańskim sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem.

Rozmawiając z Radiem Watykańskim, podzieliła się refleksjami na temat roli chrześcijaństwa we współczesnej Europie.

– Chrześcijaństwo jest głęboko zakorzenione w Europie. Każdego dnia w naszych codziennych działaniach dostrzegamy źródła wartości chrześcijańskich: kiedy mówimy o wielkim temacie pokoju, kiedy mówimy o godności osoby – na przykład w praworządności – ale także kiedy mówimy o solidarności i, mówiąc nieco starszym językiem, o miłosierdziu. Przy tych okazjach dostrzegamy chrześcijańskie korzenie, a także głębię, z jaką są one wplecione w nasze czasy. Ale także troskę o stworzenie, kiedy na przykład mówimy o zmianach klimatycznych. Dlatego chrześcijaństwo i wartości, na których się ono opiera, odgrywają ważną rolę w naszych codziennych sprawach. – mówiła szefowa KE.

Wesprzyj Więź

– Ale jest też drugi element – kontynuowała. – W czasach polaryzacji, populizmu, nacjonalizmu siła religii zaangażowanej w spójność i pojednanie, ma ogromne znaczenie. A jeśli pamiętamy, że jest to element jednoczący, który daje nam siłę, by stawić czoła codzienności, a przede wszystkim czekającym nas zobowiązaniom, to możemy zrozumieć, jak wielką rolę odgrywa religia – powiedziała von der Leyen.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego przewodnicząca Komisji Europejskiej wyraziła uznanie dla roli, jaką odegrał papież Franciszek w rozbudzeniu świadomości ekologicznej. Zapewniła o staraniach, które będzie podejmować Unia Europejska na rzecz dostępu szczepionek przeciw COVID-19 dla krajów ubogich.

Vatican News / KAI, JH

Podziel się

3
Wiadomość