Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Ks. Mirosław Tykfer odwołany z funkcji redaktora naczelnego „Przewodnika Katolickiego”

Ks. Mirosław Tykfer. Fot. Przewodnik Katolicki / YouTube

Abp Stanisław Gądecki zdecydował, że od 1 sierpnia br. ks. Mirosław Tykfer będzie proboszczem parafii w Komornikach.

Jak dowiaduje się „Więź”, ks. Mirosław Tykfer przestaje być redaktorem naczelnym poznańskiego kościelnego tygodnika „Przewodnik Katolicki”.

Wesprzyj Więź.pl

Decyzję o jego odwołaniu podjął metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Od 1 sierpnia br. ks. Tykfer ma zostać proboszczem parafii pw. św. Jana XXIII w podpoznańskich Komornikach. Jego następcą w „Przewodniku Katolickim” ma być ks. Wojciech Nowicki, obecny redaktor naczelny poznańskiego diecezjalnego Radia „Emaus”. Wydawcą tygodnika jest spółka Święty Wojciech Dom Medialny. Jednoosobowym właścicielem tej spółki jest metropolita poznański.

Ks. Mirosław Tykfer jest doktorem teologii fundamentalnej. Redaktorem naczelnym „Przewodnika Katolickiego” został w 2014 r., bez przygotowania dziennikarskiego. Zaczął konsekwentnie i skutecznie modernizować zasłużone pismo, wydawane od 1895 r. Pod jego kierownictwem tygodnik w sprawach politycznych zachowywał dystans wobec doraźnych rozstrzygnięć. Formował społeczną wrażliwość czytelników, uznając za sprawy kluczowe: kwestię ubogich, stosunek do uchodźców i zasadę autonomii w relacjach Kościół-państwo.

Dokonania redaktora Tykfera były doceniane w świecie dziennikarskim. W 2018 r. został nominowany do Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka. Kapituła nagrody wyróżniła go „za udaną modernizację «Przewodnika Katolickiego» pod względem zarówno formy, jak i treści oraz za publicystyczną diagnozę współczesnych problemów Kościoła”. Natomiast w roku 2020 redakcja „Przewodnika Katolickiego” została nominowana do kościelnej Nagrody Totus Tuus w kategorii medialnej „za wieloletnie tworzenie opiniotwórczego i ewangelizującego pisma komentującego bieżące wydarzenia w duchu dojrzałego chrześcijaństwa”.

Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”, podkreśla zasługi ks. Tykfera jako redaktora: – To, co udało mu się zrobić z „Przewodnikiem Katolickim” w kolejnych latach kierowania pismem, jest największą pozytywną zmianą w drukowanych polskich mediach katolickich w ostatnich latach. Poziom pisma konsekwentnie wzrastał. Poznański tygodnik stał się ponownie pismem, którego opinie trzeba znać, żeby być na bieżąco z dyskusjami w polskiej katolickiej opinii publicznej.

Wesprzyj Więź

– Tykfer uczynił programem „Przewodnika Katolickiego” priorytety pontyfikatu papieża Franciszka – mówi dalej Nosowski – umiejętnie wchodząc także w polemikę z rodzimymi krytykami papieża z prasy prawicowej. Przystępnie w wielu tekstach próbował pomóc czytelnikom w zrozumieniu papieża. Na początku 2016 r. „Przewodnik Katolicki” jako pierwsze polskie pismo pisał o potrzebie organizowania korytarzy humanitarnych dla uchodźców. Wsparcie tej idei kontynuowano w tygodniku w następnych latach, także wchodząc w polemikę wewnątrzkościelną. Jak przystało na redaktora tygodnika, Tykfer zabierał głos także w kontrowersyjnych tematach bieżących, jak reforma sądownictwa czy ocena nacjonalizmu – powiedział redaktor naczelny „Więzi”.

Nosowski sądzi, że znana wrażliwość ks. Tykfera na ludzi ubogich, wyrażająca się m.in. w jego zaangażowaniu we Wspólnotę Sant’Egidio, sprawia, iż będzie on zapewne bardzo dobrym proboszczem na współczesne czasy. – Wielka szkoda jednak, że zabraknie jego mądrego głosu wśród redaktorów pism kościelnych – dodaje.    

Publikacje ks. Mirosława Tykfera w „Więzi dostępne są tutaj

Podziel się

12
1
Wiadomość

1990–1996 – ks. Marek Jędraszewski
1996–1997 – ks. Adam Przybecki
1997–2001 – ks. Jacek Stępczak
2001–2006 – ks. Waldemar Hanas
2006–2012 – ks. Dariusz Madejczyk
2012–2014 – ks. Przemysław Węgrzyn
2014 -2021 – ks. dr Mirosław Tykfer

Czyli był najdłużej pełniącym obowiązki redaktora naczelnego. Nie jest to oczywiście argument sam w sobie za zmianą, bo dlaczego zmieniać szefa, jeśli wszystko idzie dobrze (chyba, że arcybiskup miał inne zdanie; dlaczego jednak nie miałby go publicznie przedstawić?).

Biskupi juz dawno Bozym ani ludzkim jezykiem nie przemawiają! Przemawiają jezykiem władzy, pychy i arogancji! I nic do nich nie dociera, nic! Mają klapki na oczach a zamiast serc mają bryłę lodu !

Abp. Gadecki powinien juz dawno byc odwolany przez Papieza! Nic nie zrobil odnosnie abp. Paetza! Zadnej reakcji! Ukrywanie wszystkiego latami do dzis! Zadnej pomocy osobom wykorzystanym przez Paetza! Wstyd abp. GĄDECKI! To odwolanie ks. Tykfera to czysta ZEMSTA !! Zniszczenie Tygodnika tak jak gosc niedzielny został zniszczony i nie jest juz kupowany! Gratuluję niszczenia tego dobre bylo w Kosciele w Polsce!

zgadzam się – obecne zmiany w czasopismach i np. portalu Deon wyraźnie zmierzają do ukrócenia warcholstwa – wszystko ma byc po linii episkopatu i duetu Gądecki-Jędraszewski; na Deon już nie ma po co wchodzić – wszędzie informacje o porodzie i kolejnych objawieniach Idy Nowakowskiej (żenada), żadne komentarze nie są publikowane, wszystko cenzuruje moderator; z Przewodnikiem Katolickim będzie to samo

“Święty Józef sprawił, że moja teściowa miała lekką śmierć. “Święty Juda uzdrowił moją matkę z COVID”. “Święty Józef nie dał umrzeć mojemu ojcu na COVID “. “Dzięki Św. (…) moje dziecko przeżyło”. “Święty Juda i cuda ” – promocja “. “Cuda Św. Józefa” – przecena. “3 świadectwa o Św. Ricie, które umocnią Twoją wiarę”. Świadectwa: “Stłumiłam swoją seksualność”….”W głowie mojej wnuczki pękł naczyniak. Ocalił ją….JPII”. “Święty Józef znalazł mi wymarzoną pracę”.

Redaktor Nosowski ma całkowita rację. “Przewodnik Katolicki” zyskał pod redakcja ks. Tykfera nowe oblicze. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Pismo stało się prawdziwym pismem katolickim, bez skrajnych ( drapieżnych i aroganckich ) wypowiedzi. Łączył i tłumaczył oraz uzmysławiał, że brakuje nam dystansu i zdrowego rozsądku do wielu spraw. Ewangelizował w sposób właściwy zgodny z duchem czasu. Szkoda. Miejmy nadzieję, że następca będzie kontynuował tę linię i styl. Parafia w Komornikach zyskała wspaniałego kapłana, choć bycie proboszczem jest niewątpliwie innym zadaniem niż bycie redaktorem naczelnym pisma katolickiego. Niech mu Bóg błogosławi w tej posłudze..

Pani Marto – na portalu gosc.pl nie ma juz od dawna ! mozliwosci pisania komentarzy! Ale szefem goscia niedzielnego i portalu gosc.pl jest abp Skworc…. TW Dąbrowski…. i wszystko jest jasne! Aby lud nie podskakiwał, był pokorny i jak te barany na rzeż prowadzony! Nasz episkopat niczego nie zrozumiał ! Niczego! Oni są oderwani od rzeczywistości! I nie potrafia i nie chcą oczyscic episkopatu z tych, ktorzy latami! współpracowali z SB! I to są biskupì? Za kim oni idą skoro tak prostej rzeczy jaką jest przeproszenie i zadośćuczynienie nie są w stanie uczynić ? A nas pouczają jak mamy żyć! Widzą drzazgę w naszych oczach a belki w swych oczach nawet nie zauważają! Ci, ktorzy latami ukrywali i ukrywają nadal tych, ktorzy wykorzystywali dzieci i młodzież nadal są w Episkopacie !!

Byłem wieloletni czytelnikiem PK,od lat 70-tych,jak teraz się zorientowałem przestałem czytać, kiedy upodobnil się do Gaz,Wyb. A stało się to wraz z nadejściem KS. Tyk. Jako naczelnego. Niestety jest to ideolog a nie rzetelny mysliciel.