Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Bp Arrieta: Przestępstwo pedofilii znajdzie się w Kodeksie prawa kanonicznego

Juan Ignacio Arrieta, 2017. Fot. Opus Dei Communications Office

Do Kodeksu prawa kanonicznego zostanie wprowadzony kanon mówiący o przestępstwie wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. Zapowiedział to bp Juan Ignacio Arrieta Ochoa de Chinchetru, sekretarz Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych.

W sobotę w rozmowie z agencją Europa Press bp Juan Ignacio Arrieta Ochoa de Chinchetru zaznaczył, że osobny kanon na ten temat znajdzie się w przygotowywanej do publikacji nowej wersji księgi VI Kodeksu („Sankcje w Kościele”), podzielonej na tytuły.

Wesprzyj Więź.pl

Po tytule „Przestępstwa przeciwko specjalnym obowiązkom” zostanie dodany nowy tytuł „Przestępstwa przeciwko życiu, godności i wolności osoby”, który obejmie kanony dotyczące: zabójstwa, aborcji, uprowadzenia lub handlu ludźmi oraz wykorzystywania seksualnego małoletnich.

Wesprzyj Więź

70-letni hiszpański hierarcha jest sekretarzem Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych nieprzerwanie od 14 lat.

Przeczytaj także: Papież: Ochrona dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym jest obowiązkiem wszystkich państw

KAI

Podziel się

2
2
Wiadomość

Można dopisywać do kodeksów nowe przepisy, ale nic to nie zmieni, skoro dotąd istniejących już przepisów się nie przestrzegało. One były wystarczające, żeby karać winnych i przywrócić dyscyplinę w Kościele.
Winę za zaniedbania ponoszą leniwi i tchórzliwi biskupi, a nie przepisy KPK czy KKKW.

Nie ma, bo to nie jest kodeks karny analogiczny do cywilnych. Nie wylicza wszystkich karanych przestępstw. Są wprawdzie przepisy o solicytacji, ale to trochę inne przestępstwo, choć podobne.

Samo niemoralne prowadzenie się duchownego powoduje obowiązek jego biskupa (czy innego przełożonego) by ten zareagował, a cóż dopiero przy czynach pedofilskich!

To pycha i lenistwo duchowieństwa są problemem, nie kodeks. Same zmiany kodeksu dadzą niewiele albo wręcz nic.