Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Franciszek wzywa do modlitwy o to, by „Izraelczycy i Palestyńczycy mogli odnaleźć drogę dialogu i przebaczenia”

Papież Franciszek, listopad 2020. Fot. Dykasteria ds. Laikatu, Rodziny i Życia

Dokąd doprowadzą nienawiść i zemsta? – pytał papież Franciszek w niedzielę odnosząc się do konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Zaapelował „w imię Boga” o zaprzestanie przemocy.

Franciszek wyznał zgromadzonym na placu św. Piotra w Watykanie, że z największym niepokojem śledzi „gwałtowne starcia zbrojne między Strefą Gazy i Izraelem”, które grożą przerodzeniem się w „spiralę śmierci i zniszczenia”. Zginęło już wielu niewinnych ludzi, w tym również dzieci, co jest „straszne i nieakceptowalne”. Ich śmierć jest – według papieża – znakiem tego, że „nie chce się budować przyszłości, ale chce się niszczyć”.

Wesprzyj Więź.pl

Franciszek wskazał, że wzrost nienawiści i przemocy w wielu miastach Izraela jest „poważną raną dla braterstwa i pokojowego współżycia między obywatelami, którą trudno będzie zagoić, jeśli szybko nie rozpocznie się dialogu”.

– Pytam: dokąd doprowadzą nienawiść i zemsta? Naprawdę myślimy o zaprowadzeniu pokoju, niszcząc drugiego? W imię Boga, który stworzył wszystkich ludzi równych w swych prawach, obowiązkach i godności oraz wezwał ich do wspólnego życia jako bracia, apeluję o uspokojenie, a do odpowiedzialnych – o powstrzymanie szczęku broni i chodzenie drogami pokoju, także z pomocą wspólnoty międzynarodowej – powiedział papież.

Wezwał do nieustannej modlitwy o to, by „Izraelczycy i Palestyńczycy mogli odnaleźć drogę dialogu i przebaczenia, aby być cierpliwymi budowniczymi pokoju i sprawiedliwości, krok po kroku ucząc się wspólnej nadziei i współistnienia jako bracia”.

Wesprzyj Więź

Poprosił o modlitwę za ofiary, szczególnie dzieci, za wstawiennictwem Maryi Królowej Pokoju, po czym odmówił ze zgromadzonymi modlitwę „Zdrowaś, Maryjo”.

Przeczytaj także: „Słyszałem głosy cierpienia i niepokoju”. Franciszek odwiedził Irak jako pierwszy papież w historii

KAI, JH

Podziel się

Wiadomość

Kiedyś oglądałem razem z kilkoma Arabami z Nazaretu, mecz piłki nożnej w jakichś eliminacjach, do mistrzostw Europy chyba. Izrael grał z Grecją. Wszyscy moi arabscy koledzy kibicowali Grecji. Dodam, że mieszkańcy Nazaretu są obywatelami Izraela.