Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Franciszek o zmianach klimatycznych: Jeszcze nie jest za późno, ale musimy działać razem

Franciszek. Fot. Mazur / catholicnews.org.uk

Jeśli z obecnego kryzysu nie wyjdziemy lepsi, wkroczymy na drogę samozniszczenia – ostrzega papież Franciszek.

22 kwietnia na całym świecie obchodzony był Dzień Ziemi. To, że przyroda zasługuje na ochronę i szacunek, podkreślił papież Franciszek w przygotowanym z tej okazji wideoprzesłaniu.

Wesprzyj Więź.pl

Zauważył też, że trwająca od ponad roku pandemia koronawirusa „pokazała, co się dzieje, kiedy świat się zatrzymuje, robi sobie przerwę, choćby na kilka miesięcy”, jak pozytywny ma to wpływ na przyrodę i na zmiany klimatyczne. „Nasze życie wpływa więc na przyrodę świata, wszyscy powinniśmy tworzyć planetę sprawiedliwą, zrównoważoną i bezpieczną” – przekonywał papież.

– Pandemia nauczyła nas tej wzajemnej zależności, tego dzielenia się planetą. Obie światowe katastrofy – COVID i klimatyczna – ukazują, że nie mamy już czasu na czekanie – zaznaczył Franciszek.

Przywołał stare hiszpańskie przysłowie: „Bóg zawsze wybacza, my ludzie wybaczamy od czasu do czasu, przyroda przestała wybaczać”. – Kiedy zacznie się niszczenie natury, bardzo trudno jest je zatrzymać. Ale jeszcze nie jest za późno.  Będziemy bardziej odporni, jeśli będziemy działać razem, zamiast robić to pojedynczo – wskazał papież.

Jego zdaniem przeciwności, których doświadczamy w związku z pandemią i zmianami klimatycznymi, powinny nas pobudzać i „popychać do innowacji, do pomysłowości, do poszukiwania nowych dróg”. – Z kryzysu nie wychodzi się takim samym, wychodzimy lepszymi lub gorszymi. Na tym polega wyzwanie, a jeśli nie wyjdziemy lepsi, wkroczymy na drogę samozniszczenia – przestrzegał.

Zaapelował do światowych przywódców o odważne i sprawiedliwe działanie, a także o mówienie ludziom prawdy, „aby wiedzieli jak chronić planetę przed niszczeniem”.

Wesprzyj Więź

Od wczoraj trwa wirtualny szczyt klimatyczny przywódców ok. 40 krajów świata. Franciszek wystosował do uczestników krótkie przesłanie. „Naszą troską jest to, aby środowisko było schludniejsze, czystsze i chronione. I zatroszczenie się o przyrodę, aby ona zadbała o nas. Życzę Wam powodzenia w tej pięknej decyzji spotkania się ze sobą, kontynuowania podróży i towarzyszę Wam” – powiedział.

Przeczytaj też: Niegodziwy włodarz stworzenia

KAI, DJ

Podziel się

1
Wiadomość