Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Zarząd warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej przeciw poglądom o żydowskich mordach rytualnych głoszonym na KUL

Ks. Tadeusz Guz, marzec 2021. Fot. Tylko prawda jest ciekawa II / YouTube

Komisja dyscyplinarna Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego obraża ofiary antysemityzmu w Europie, judaizm, Kościół, Jana Pawła II, ideę uniwersytetu, tradycję własnej uczelni oraz Polskę – piszą w oświadczeniu członkowie zarządu warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej.

19 kwietnia, w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałania Zbrodniom przeciwko Ludzkości, a także w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie wydał oświadczenie, w którym krytykuje uzasadnienie umorzenia postępowania przez Komisję Dyscyplinarną ds. Pracowników Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II w sprawie wypowiedzi ks. prof. Tadeusza Guza.

Wesprzyj Więź.pl

Komisja KUL uznała na początku marca, że kwestia tzw. żydowskich mordów rytualnych – z wypowiedzi o nich słynie ks. Guz – „stanowi element nierozstrzygniętej ciągle dyskusji naukowej”.

Jak czytamy w informacji przesłanej do mediów, zarząd KIK-u, chce swoim oświadczeniem podkreślić, „że tego rodzaju skandaliczne poglądy są zaprzeczeniem idei pokoju i stoją u podstaw antysemityzmu, a w jego konsekwencji w przeszłości także tragedii Getta Warszawskiego, Zagłady i wielu innych zbrodni przeciwko Ludzkości”.

Do zarządu warszawskiego KIK-u należą: Jakub Kiersnowski (prezes), Marta Titaniec (wiceprezes), Piotr Ciacek (wiceprezes), Joanna Święcicka (wiceprezes), Krzysztof Sawicki (skarbnik), Jan Murawski (sekretarz), Paweł Broszkowski (członek prezydium zarządu), Aleksandra Brochocka (członkini zarządu), Jacek Cichocki (członek zarządu), Maryna Czaplińska (członkini zarządu), Piotr M. A. Cywiński (członek zarządu), Ignacy Dudkiewicz (członek zarządu), Łukasz Rozdeiczer-Kryszkowski (członek zarządu), Dominik Jaraczewski (członek zarządu), Krzysztof Ziołkowski (członek zarządu).

Jego oświadczenie publikujemy w całości.

Oświadczenie
zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości, w dniu 78. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, 19 kwietnia 2021 r.

Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie z niedowierzaniem przyjął słowa Komisji Dyscyplinarnej ds. Pracowników Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, uzasadniające utrzymanie w mocy umorzenia postępowania wyjaśniającego w sprawie wypowiedzi ks. prof. Tadeusza Guza. W szczególności poraża zdanie stwierdzające, że kwestia tzw. mordów rytualnych „stanowi element nierozstrzygniętej ciągle dyskusji naukowej”. 

Wspomniane uzasadnienie jest: 

  • obrazą ofiar antysemityzmu w całej Europie;
  • obrazą judaizmu i jego zasad religijnych i moralnych;
  • obrazą Kościoła, jego wysiłków do przezwyciężenia absurdalnych i raniących ludzi uprzedzeń i stereotypów opartych na kłamstwie; 
  • obrazą Jana Pawła II, który mówił w Yad Vashem, 23 marca 2000 roku, że Kościół „głęboko ubolewa z powodu nienawiści, prześladowań i przejawów antysemityzmu, jakie kiedykolwiek i gdziekolwiek spotkały Żydów ze strony chrześcijan”;
  • obrazą idei uniwersytetu, która jest zbudowana na fundamencie szacunku dla argumentacji, dążeniu do prawdy i przekazywaniu jej kolejnym pokoleniom; 
  • obrazą tradycji KUL-u, którego dawna odwaga w służbie prawdy budowana była w najtrudniejszych latach opresji komunistycznej;
  • obrazą dla Polski, państwa konstytucyjnie budowanego na podstawie uniwersalnych wartości prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna. 
Wesprzyj Więź

W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości, w 78. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim czujemy – pochodzącą z serca, z rozumu i z sumienia – potrzebę najgłębszego sprzeciwu wobec poglądów wyrażonych w oficjalnym dokumencie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, stawiających je wśród takich publikacji jak Protokoły Mędrców Syjonu spreparowane przez carską Ochranę. 

Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie

Przeczytaj także: Stefan Bratkowski: Krótka historia Żydów w Polsce

Podziel się

5
Wiadomość

Zdaniem księdza profesora Tadeusza Guza argumentem za istnieniem mordów rytualnych dokonywanych przez Żydów jest obecność w archiwum akt procesowych i prawomocnych wyroków. Rozumiem, że ksiądz profesor jest także zwolennikiem istnienia czarownic. Są bowiem w archiwach akta procesowe oraz prawomocne wyroki skazujące czarownice na stos. Rozumiem, że ze stanowiskiem istnienia czarownic sympatyzują władze KUL, bowiem w argumentacji dotyczącej mordów rytualnych nie dopatrzyły się uchybień warsztatowych swego pracownika, zatrudnionego na stanowisku – podkreślam: profesora.
Czekam z napięciem na kolejne odkrycia naukowców KUL!