Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Bp Markowski: Rocznica powstania w getcie jest wołaniem o miłość bliźniego

Bp Rafał Markowski podczas zebrania episkopatu 11 marca 2021 r. w Warszawie. Fot. episkopat.pl

W świetle Ewangelii wszelki przejaw nienawiści i agresji, w tym antysemityzm, jest grzechem – przypomina bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.

Dziś przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem, wydał specjalne „słowo”. Zwraca w nim uwagę, że „stolica Polski to miasto dwóch powstań w czasie II wojny światowej”: tego z 1943 i tego z 1944.

Wesprzyj Więź.pl

„Dnia 19 kwietnia obchodzimy tragiczną rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Była to heroiczna próba przeciwstawienia się demonicznemu planowi zagłady całego narodu żydowskiego” – pisze biskup Markowski.

„Po 78 latach od wybuchu powstania w getcie warszawskim, chcemy pamiętać o bohaterskich powstańcach, którzy wykazali się ogromną wolą życia i hartem ducha. Są oni symbolem walki o wolność” – dodaje.

Hierarcha dziękuje wszystkim, którzy włączają się akcję Żonkile, aby upamiętnić bohaterów powstania w getcie warszawskim. „W ten sposób podkreślamy także znaczenie wspólnoty i solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami – zgodnie z hasłem, które towarzyszy tej akcji: Łączy nas pamięć” – zwraca uwagę biskup.

Wesprzyj Więź

„Rocznica powstania w getcie warszawskim jest wołaniem o miłość bliźniego, o szacunek i uznanie godności każdego człowieka. Należy jednoznacznie przypomnieć, ze w świetle Ewangelii wszelki przejaw nienawiści i agresji, w tym antysemityzm, jest grzechem” – podkreśla przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem. I przywołuje słowa Jana Pawła II wypowiedziane w 2000 roku w Jerozolimie: „Kościół odrzuca rasizm w jakiejkolwiek formie jako przekreślenie obrazu Stwórcy wpisanego w każdą ludzką istotę”.

Przeczytaj też: „Najważniejsze w życiu to rozpoznać, kiedy jest czas na sianie pokoju, a kiedy na odpalanie ognia”

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

~ Marek2: Tez tak widze. Ale skoro bp Markowski jest przewodniczacym Komisji ds Dialogu z Judaizmem i nie stac go na protest w stosunku do jawnie antysemickich wypowiedzi swoich kolegow, to chyba powinien zlozyc swoj urzad… I nie miedlic wyswiechtanych formulek o milosci blizniego…

Łatwo jest mówić o stłumieniu powstania w getcie skoro wiadomo, że zrobili to Niemcy i inni na ich służbie.
Ale gdy w grę wchodzi interes Swojego gadającego głupoty to nagle słowa zamierają w gardle.
Ot, taka biskupia odwaga…..