Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Katarzyna Sroczyńska rzeczniczką prasową Inicjatywy „Zranieni w Kościele”

Katarzyna Sroczyńska. Fot. Mariusz Martyniak

Po pierwsze: słuchać, po drugie: być głosem tych, którzy doświadczyli przemocy – tak rozumiem swoje zaangażowanie w Inicjatywie „Zranieni w Kościele”. Teraz będę miała okazję częściej zajmować się tym drugim – mówi nowa rzeczniczka.

Od kwietnia rzeczniczką prasową Inicjatywy „Zranieni w Kościele” została Katarzyna Sroczyńska. Pełniący wcześniej funkcję rzecznika Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”, zrezygnował ze względu na nadmiar obowiązków.

Wesprzyj Więź.pl

Katarzyna Sroczyńska jest dziennikarką. Była redaktor naczelną miesięcznika „Coaching” i wicenaczelną kwartalnika „Przekrój”. To także współzałożycielka Fundacji Tekla, działającej na rzecz wzmocnienia kobiet w Kościele.

Do Inicjatywy „Zranieni w Kościele” dołączyła latem 2019 r. Pełniła funkcję asystentki osób zranionych, tzn. bezpośrednio współpracowała z tymi osobami, które po rozmowie telefonicznej z terapeutami podejmują bliższy kontakt z Inicjatywą, szukając konkretnej formy wsparcia.

– Po pierwsze: słuchać, po drugie: być głosem tych, którzy doświadczyli przemocy – tak rozumiem swoje zaangażowanie w Inicjatywie „Zranieni w Kościele”. Teraz będę miała okazję częściej zajmować się tym drugim – mówi Sroczyńska. – Przejmuję funkcję rzecznika Inicjatywy od Zbigniewa Nosowskiego, który jest dla mnie zawodowym autorytetem. Cieszę się, że mogę liczyć na jego wsparcie.

Sam Nosowski wyjaśnia, że nie wycofuje się z aktywności na rzecz osób pokrzywdzonych i pozostaje członkiem Zespołu Koordynującego Inicjatywy „Zranieni w Kościele”. Zrezygnował jedynie z funkcji rzecznika – ze względu na zbyt dużą liczbę innych działań, w które jest obecnie zaangażowany.

Wesprzyj Więź

Redaktor naczelny kwartalnika „Więź” mówi: – Mam też zamiar nadal na różne sposoby być – w szerokim sensie – rzecznikiem osób dotkniętych przemocą seksualną we wspólnocie Kościoła. Chciałem jednak w czytelny sposób odróżnić moje działania osobiste i redakcyjne od występowania w imieniu naszego wspólnego przedsięwzięcia. Cieszę się bardzo, że naszą rzeczniczką będzie teraz osoba z tak szeroką wiedzą i doświadczeniem w zakresie bezpośredniego wsparcia osób zranionych, tak empatyczna i potrafiąca wsłuchiwać się w innych, jak Katarzyna Sroczyńska.

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” to istniejący od marca 2019 r. telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą̨ seksualną w Kościele. Została uruchomiona w marcu 2019 r. przez świeckich katolików z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium „Więzi” i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Tworzą ją świeccy katolicy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez przedstawicieli Kościoła oraz czujący odpowiedzialność za całą wspólnotę wiary. Działają autonomicznie, lecz w porozumieniu z władzami kościelnymi, niosąc fachową pomoc osobom skrzywdzonym.

Co tydzień, w każdy wtorek od godziny 19 do 22, przy telefonie wsparcia 800 280 900 dyżurują psychoterapeuci, wysłuchując osób skrzywdzonych oraz udzielając im informacji o możliwości otrzymania pomocy prawnej, psychologicznej czy duchowej, a także kierując je do odpowiednich i zaufanych specjalistów.

Zranieni w Kościele

Podziel się

2
Wiadomość

Panie Zbigniewie , dziekuję bardzo za to ze mam kontakt z Panem i za te wszystkie artykuły sledcze odnosnie diec. szczecinskokamienskiej . Teraz czas aby ktos Pana zastapił i tak się stalo. To dobrze. Pozdrawiam.