Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Sąd wstrzymał przejęcie przez PKN Orlen spółki Polska Press

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek (pierwszy z lewej) i premier Mateusz Morawiecki (w środku) na Gali Finałowej Programu „ORLEN dla Strażaków”. Tychy, 19 września 2019. Fot. Krystian Maj / KPRM

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara o wstrzymanie wykonania decyzji prezesa UOKIK w sprawie przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press.

Informację taką rzecznik praw obywatelskich otrzymał dziś w sekretariacie Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Orzeczenie zostało wydane 8 kwietnia br. Orlen otrzymał zakaz wykonywania praw udziałowych w Polska Press.

Wesprzyj Więź.pl

W ten sposób sąd uwzględnił wniosek Adama Bodnara, który odwołał się od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 5 lutego br. w sprawie zgody na koncentrację polegającą na przejęciu przez Orlen kontroli nad Polska Press.

Jak informuje Biuro RPO, „zgodnie z obowiązującymi regulacjami samo odwołanie przekazuje się do sądu za pośrednictwem UOKiK. Prezes UOKiK ma trzy miesiące na przesłanie odwołania do sądu (chyba że w trybie autokonrtoli zmieni swą decyzję o zgodzie na koncentrację). Obecnie Rzecznik wciąż oczekuje na przekazanie przez UOKiK odwołania do sądu, który je rozpozna”.

Jednocześnie RPO skierował bezpośrednio do sądu wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji prezesa UOKiK – i właśnie ten wniosek został uwzględniony przez sąd.

O zamiarze zakupu Polska Press – największego koncernu medialnego w kraju – prezes Orlenu Daniel Obajtek poinformował 7 grudnia ub.r. Koncern paliwowy stałby się tym samym właścicielem 20 dzienników regionalnych, 120 tygodników lokalnych, 500 witryn internetowych i uzyskałby dostęp do ponad 17 milionów użytkowników portali wydawnictwa. Zgodnie z komunikatem prasowym spółka realizuje strategiczne plany w zakresie wzmacniania sprzedaży detalicznej, w tym pozapaliwowej.

„Nabycie mediów Polska Press przez Orlen stwarza niebezpieczeństwo, że to, co będzie się działo w większości mediów regionalnych i lokalnych, wyniknie z dyspozycji politycznych” – mówił Bodnar w rozmowie Więź.pl.

Wesprzyj Więź

Przejęciu Polska Press przez PKN Orlen stanowczo sprzeciwiała się Helsińska Fundacja Praw Człowieka, najważniejsza polska organizacja pozarządowa działająca na rzecz praw człowieka. „Działania PKN Orlen są sprzeczne z konstytucyjną zasadą wolności mediów” – pisali prezeska fundacji Danuta Przywara i sekretarz zarządu Piotr Kładoczny.

Przeczytaj także: Nauka prawa nie nadaje się na instrument w walce politycznej

JH

Podziel się

Wiadomość

Nastepny skandal ! Bodnar nie dziala dla Polski a dla komuchów! Dla lewicy i lewakow! Odwolac tego czlowieka natychmiast! Nie jest rzeczniiem od wrzesnia ubieglego roku! Jego dzialania sa bezprawne! Powołuje sie na konstytucję, ktora sam łamie! Konstytucja mowi wyraznie 5lat i koniec! Zapomniał nagle! Wstyd tego czlowieka! Nie ma honoru!

Szanuję Adama Bodnara i uważam go za osobę wyróżniającą się wśród osób publicznych kojarzonych z opozycją, ale jego argument („Nabycie mediów Polska Press przez Orlen stwarza niebezpieczeństwo, że to, co będzie się działo w większości mediów regionalnych i lokalnych, wyniknie z dyspozycji politycznych) nie może być przesłanką dla decyzji sądu ani z perspektywy antymonopolowej, ani ochrony konsumentów, skoro gdy te media należały razem do innego właściciela, to wszystko było dobrze. Innymi słowy, Temida zdejmuje opaskę i stosuje prawo zależnie od podmiotu. Jeżeli sąd przyjął ten argument, to byłoby to oskarżenie III RP, która tolerowała taki stan rzeczy 20+ lat, mimo, że były głosy np. organizacji pozarządowych, że media lokalne są monopolizowane. Ale kogo przed 2015 to obchodziło.