Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Metropolita Paryża odwołuje proboszcza za nieprzestrzeganie pandemicznych restrykcji

Abp Michel Aupetit w 2015 r. Fot. Olivier LPB / Wikimedia Commons / CC-BY-SA 4.0

Duchowny miał nie zapewnić bezpieczeństwa uczestnikom liturgii w swoim kościele.

Metropolita Paryża abp Michel Aupetit ogłosił wszczęcie procedury kanonicznej usunięcia z urzędu proboszcza parafii Sainte-Eugène-Sainte-Cécile.

Według informacji przekazanych diecezji paryskiej, duchowny nie zapewnił przestrzegania środków sanitarnych obowiązujących w walce z pandemią w swoim kościele podczas uroczystości w Wielką Sobotę, 3 kwietnia.

Wesprzyj Więź.pl

Diecezja apeluje do proboszcza o ścisłe egzekwowanie przestrzegania środków sanitarnych w kościele i o przekazanie w czasie weekendu komunikatu arcybiskupa Paryża do wiadomości parafian.

Na COVID-19 (zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2) zachorowało we Francji ponad 4,8 mln osób, zmarło ponad 97 tys.

Przypadki nieprzestrzegania restrykcji w kościołach zdarzają się wszędzie na świecie. W Wielki Piątek z tego powodu policja musiała przerwać liturgię w polskim kościele Chrystusa Króla w Balham w południowym Londynie.

Wesprzyj Więź

W Polsce głośny był antyprzykład z Czudca. Tamtejszy proboszcz poskarżył się na parafianina do kurii rzeszowskiej, bo ten kilkakrotnie wzywał policję do kościoła z powodu przekraczania limitu wiernych. Kanclerz kurii w piśmie do wiernego zaznaczył, że „Kościół w Polsce ma prawo zarządzać swoimi sprawami w sposób autonomiczny”.

Przeczytaj też: Koronowirusa nie odstraszy modlitwa, msza i święcona woda

KAI, DJ

Podziel się

1
Wiadomość