Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Watykański sekretarz stanu: Misją Kościoła w Europie jest dawanie świadectwa, a nie narzucanie przekonań

Pietro Parolin podczas wizyty w letniej rezydencji prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina w Soczi 23 sierpnia 2017 r. Fot. Kremlin.ru

Świat wciąż się rozwija, a wraz z nim zmieniają się problemy Kościoła i wyzwania, dlatego powinniśmy szukać nowych środków ewangelizacji. To jednak, co kluczowe, musi pozostać niezmienne – mówi kard. Pietro Parolin.

W wywiadzie dla hiszpańskiego radia COPE watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin przyznał, że Europa coraz bardziej się laicyzuje i oddala od chrześcijańskich korzeni.

Zaznaczył, że obecnie misją Kościoła na Starym Kontynencie jest dawanie spójnego świadectwa życia chrześcijańskiego, bez narzucania swoich przekonań. – Możemy wiele nauczyć się od prześladowanego Kościoła w Iraku, który mimo licznych cierpień nie porzucił wiary przodków. Jego świadectwo uczy nas wierności Ewangelii, sięgającej aż do męczeństwa – zaznaczył watykański szef dyplomacji.

Wesprzyj Więź.pl

Zapytany o swoją relację z papieżem hierarcha wyznał, że we Franciszku uderza go wielka prostota. – Papież nie kieruje się protokołem, raczej dba o relacje z ludźmi, stara się być blisko osób, z którymi się spotyka. To cecha jego charakteru, z której korzysta, aby uczynić Kościół bardziej wiarygodnym w głoszeniu Ewangelii – tłumaczył kard. Parolin.

Przyznał, że przez swoją otwartość Franciszek bywa odbierany jako przedstawiciel frakcji postępowej w Kościele. – Budowanie takich podziałów jest szkodliwe dla jedności, o którą modlił się Chrystus. Papież kładzie duży nacisk na reformę Kościoła, także poprzez zmiany dokonywane w Kurii Rzymskiej, ale jest dla niego oczywiste, że struktura Kościoła, depozyt wiary i sakramenty pozostają niezmienne. Świat wciąż się rozwija, a wraz z nim zmieniają się problemy Kościoła i wyzwania przed którymi staje, dlatego powinniśmy szukać wciąż nowych środków, jednak to, co kluczowe, musi pozostać niezmienne i papież doskonale to rozumie – wyjaśnił hierarcha.

Zapytany o sytuację w Chinach watykański sekretarz stanu zapewnił, że Stolica Apostolska przygląda się sytuacji Kościoła w tym kraju z wielką uwagą. Ocenił, że kroki podjęte do tej pory nie rozwiązały wszystkich problemów i zajęcie się nimi zapewne zajmie jeszcze wiele czasu.

Wesprzyj Więź

– Zmierzamy we właściwym kierunku, w stronę pojednania w Kościele. Robimy wszystko, aby zagwarantować normalne funkcjonowanie Kościoła w Chinach, zapewnić katolikom wolność religijną i jedność ze Stolicą Apostolską – zapewnił kard. Parolin.

Przeczytaj też: Z ruin naszych serc Bóg może zbudować dzieło sztuki

KAI, DJ

Podziel się

4
Wiadomość

taaa, co więc dzieje się w Polsce? Nasz Kościół całkiem już stracił kontakt z rzeczywistością, czytaj z Watykanem, któremu winien posłuszeństwo. A nam Episkopat mówi: i co nam zrobicie?